مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب

مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
تورزبلاگ
۰٫۰
۰۰

اضطراب جدایی یا separation anxiet  حالتی است که کودک به هنگام جدایی از خانه یا مراقب خود به آن دچار میشود . گاهی کودک به هنگام جدا شدن از ما یا مراقب ، اضطراب بوجود می آید و کودک بی قرار میشود . والدین ید بدانند وقتی فرزند آنها سنین پایین تر است ، از اینکه او را تنها بگذارند می ترسد و به همین علت ممکن است پرخاشگر یا نا آرام شود . گذشت زمان و روند طبیعی رشد این مشکل حل می شود ، اما اگر ادامه پیدا کند والدین می توانند مراجعه به مشاوره روانشناسی مشکل کودک خود را حل کنند . این مشکل روند رشد زمانی حل میشود که کودک می داند افراد و اشیا حتی نبودشان هم وجود دارند . این مسئله به اختلال شخصیت ارتطی ندارد و بخشی از روند رشد کودک است .

تعریف اضطراب جدایی

تعریف اضطراب جدایی از نظر مشاوره خانواده آویژه حالتی است که کودک از امنیت عاطفی لازم برخوردار نیست و دچار اضطراب میشود و به گونه ای افراطی به ما یا مراقب خود میچسبد . به طور طبیعی وابستگی کودک از ۷ماهگی آغاز ، ۱۰۱۸ماهگی به اوج خود میرسد و نهای ۳سالگی وابستگی خاتمه می یابد . اما بعضی کودکان سنین لاتر نیز این وابستگی خود را به مراقبشان دارند ، این مقدمه اختلال اضطراب جدایی است . به طور مثال به سختی از مراقب جدا میشوند به مسه بروند ، برای زی دوسنشان بهانه تراشی میکنند که مدا از مراقب خود دور شوند . این نوع اضطراب ارتط مهمی سبک های دلبستگی دوره های مختلف رشد کودک دارد . اگر کودک دوره نوزادی و شیرخوارگی به اندازه مناسب کنار والدین خود شد کمتر دچار این اضطراب میشود .

علائم اضطراب جدایی

علائم اضطراب جدایی بیقراری و ترس از اینکه مدا مراقبشان از آنها دور شود آغاز میشود . ترس از مهم‌ترین علائم اضطراب جدایی است که کودک دوست ندارد فرد دیگری به غیر از ما بیرون از منزل یا مکان های دیگر برود . شب ااری که معمولا از سه چهار سالگی آغاز میشود یکی از شایع ترین علائم این اختلال است . مکیدن انگشت شست از نشانه هایی است که بر اثر فشار روانی و اضطراب بوجود می آید . جویدن ناخن که شدت زیادی پیدا میکند به طور معمول از پنج سالگی آغاز میشود میتواند همزمان تهوع ، دل د ، سرد شد . کودکان مدام ترس این را دارند که مدا یکی از اعضای خانواده را از دست بدهند نتیجه ممکن است حتی زمان خواب پ و ما خود را بیدار کنند از سلامت آنها مطمئن شوند .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


 

ابتلا به اضطراب جدایی

ابتلا به اضطراب جدایی می تواند ناشی از این شد که کودک احساس ناامنی میکند . از دلایل ابتلا می توان به این موارد اشاره کرد که برخی کودکان به طور ژنتیکی خلق و خوی حساسی دارند و آمادگی بیشتری برابر ابتلا به این اختلال نشان میدهند . تغییرات محیطی عامل دیگری است که ابتلا به این اختلال نقش دارد مثل جابجایی مسه و خانه . دلبستگی کودک به مراقب ۳ ۵ سالگی تثبیت میشود و جدایی والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده می‌تواند منجر به اختلال اضطراب جدایی این سن شود . روش فرزند پروری خانواده‌هایی که تربیت فرزندان شان تربیت آسان نظر می‌گیرند یا آنهایی که تربیت سختی را برای کودکانشان انتخاب میکنند ، کودک را برای انجام هر کاری دچار اضطراب می کنند و ممکن است به اختلال مذکور دچار شوند .

مشکلات اضطراب جدایی

مشکلات اضطراب جدایی بزرگسالی میتواند بروز اختلالات روانی موثر شد . فردی که به ما یا پ خود وابسته است ممکن است به ازدواج تن ندهد یا نتواند بدون مراقب خود کارهای بزرگ انجام دهد . می‌توان گفت که فرد ممکن است شغل ، ازدواج و کارهای دیگر دچار مشکل شود . مشکلات اضطراب جدایی ممکن است به صورت مشکلات گوارشی ، سرد ، حالت تهوع بروز کند . شدت این اضطراب سطح رشدی و سن تقویمی کودک متناسب است و واکنش های ناسازگانه افراطی و مشکل ساز این موقعیت ها بروز پیدا میکند . مثلا یک کودک سن مسه از ماندن مسه به تنهایی دچار اضطراب شده و گریه میکند و یا وارد کلاس نمیشود . کودکانی هستند که اق خود تنها نمی خوابند و حتی نصفه شب استرس بیدار میشوند و بی قراری میکنند .

مان اضطراب جدایی

مان اضطراب جدایی از نظر مشاوره خانواده آویژه راه های مختلفی دارد . جلسه مشاوره ، ابتدا مانگر از شرایط کودک سوالاتی میپرسد بداند کودک چه محیطی بزرگ میشود و مرحله دوم به آموزش والدین میپردازند . روش های مان میتواند تغییر تصور کودک زی مانی و مانهای شناختی رفری شد . مهم‌ترین اصل این است که کودک ابتدا ترس و نگرانی خود را بیان کند ، سپس توانایی ها و مهارت های لازم برای مقابله کردن آن را به کودک می آموزند . آموزش والدین ابتدا بررسی نوع تربیت و سبک آموزش آنها آغاز میشود ، بطور مثال بعضی والدین ممکن است زمانیکه کودک کار ناستی انجام میدهد بگویند این کار را تکرار کنی میروم و دیگر نمی آیم . مشاوره از والدین میخواهد که کید کنند کار کودک را دوست ندارند و از تهدید استفاده نکنند .

ارتط کودک دارای اضطراب جدایی

مان اضطراب جدایی بستگی به ارتط مشاور کودک دارد . ابتدا مشاور ید احساس امنیت به کودک بدهد و اعتماد کودک را جلب کند . مرحله بعدی والدین ید یاد بگیرند که استرس و اضطراب خود را کم کنند زیرا استرس و اضطراب والدین به کودک  منتقل شده و عث میشود که اختلال تشدید شود . والدین ید سعی کنند کودک خود را زی ها و کارهای گروهی شرکت دهند به تیج از استرس آنها کم شود . میزان اضطراب جدایی کودکان ارتط قابل توجهی کارکرد و توانایی های او دارد دارد . پس به محض دیدن علائم ذکر شده ، والدین ید کودک خود را نزد مشاوره روانشناسی ببرند قبل از ورود کودک به مسه مان شود .

 

‌ارتط سبک دلبستگی و اضطراب جدایی

تعریف اضطراب جدایی ارتط مستقیمی سبک دلبستگی دارد . سبک های دل بستگی شامل سه دسته میشود اول سبک دلبستگی ایمن که آن کودک محیط بدون بی قراری قی میماند بطوریکه فقط والدینش دسترسش هستند . کودکان سبک اول معمولا دچار اضطراب جدایی نمیشوند و یا بطور معمولی از این دوره عبور میکنند . سبک دوم دلبستگی ناایمن است و کودک جایی که والدینش را نبیند دچار بیقراری میشود و دیدن والدین خود دوره آرام میشونذ . کودکان سبک دوم دچار اضطراب جدایی میشوند که اگر مان شود اثر ماندگاری ندارد . سبک دلبستگی اجتنابی زمانی شکل میگیرد که کودک بعد از بی قراری حتی اگر والدینش زگردند ز هم آرام نمیشوند و احساس امنیت خود را کامل از دست داده است . کودک این مرحله اگر مان نشود مستعد ابتلا به اختلالات دیگر هم میشود .

سوالات متداول

آیا برای کاهش اضطراب جدایی راه حلی وجود دارد ؟

بله ، یکی از راه حل ها این است که والدین حد ممکن کودک خود قایم شک زی کنند و همچنین برای او مشخص کنند که چق دور از او میمانند یا موقع خروج از منزل حتما او خداحافظی کنند .

آیا اختلال اضطراب جدایی همه سنین شیوع پیدا میکند ؟

خیر شیوع این اختلال بیشتر کودکی است و نسبت برابری دختران و پسران دارد اما اگر مان نشود نوجوانی و بزرگسالی اثرات ماندگاری رفر و انتخابهای افراد میگذارد .

آیا منشأ اضطراب جدایی میتواند از اضطراب خود والدین شد ؟

بله ، یکی از دلایل ابتلا به اضطراب جدایی ، والدینی هستند که حمایت افراطی نسبت به کودک خود دارند و عث میشود که کودک احساس امنیت خود را از دست بدهد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Separation Anxiety in Children: Symptoms, Treatment and …

 

چرا برخی کودکان اضطراب جدایی دارند؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ساعت 6:33
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 22 | لينك ثابت
۰٫۰
۰۰

اختلال شخصیت اسکیزوئید «تهش ذهنی زوس» می شد و اصطلاح لاتین آن dementia praecox است . اولین ر اوژن بلولر اصطلاح اسکیزوفرنی را برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید مطرح کرد . اصطلاح اسکیزوفرنی واژه ای یونانی بود که برای ذهن دوپاره به کار گرفته شده بود . منظور بلولر از استفاده این اصطلاح ، شکاف بین هیجان و عقل بود. اسکیزوفرنی عث از کارافدگی فرآیندهای فکری و تضعیف واکنش عاطفی می شود . زمان بروز علائم اسکیزوفرنی از اواخر نوجوانی بزرگسالی یعنی زه زمانی ۱۵ ۳۵ سالگی است . میزان ابتلا به اسکیزوفرنی زنان و مردان تقری یکسان است اما مردان شایع تر از زنان است و این اختلال مردان شروع زودتر و علائم شدیدتر دارد . ک افراد مبتلا به این اختلال شخصیت و برقراری رابطه آنها مراجعه به مشاوره روانشناسی امکان پذیر است.

تعریف اختلال شخصیت اسکیزوئید

تعریف اختلال شخصیت اسکیزوئید عرت است از شدیدترین نوع اختلال سایکوتیک یا روان پریشی که فرد بیمار نسبت به بیماری خود آگاهی ندارد و منکر آن می شود. تعریف اختلال شخصیت اسکیزوئید گسترده است و فاکتور های مختلفی بروز آن دخیل است . اختلال شخصیت اسکیزوئید منجر به فروپاشی شخصیت و مختل شدن عملکردهای اجتماعی و فعالیت های روزمره و تحریف واقعیت می شود . برای تشخیص اسکیزوفرنی ید حداقل به مدت ۶ ماه عملکرد بیمار را تحت نظر گرفت بفهمیم که علائم بیماری ناشی از اختلالات دیگر نشد . علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید میتواند تیجی و آهسته شدت کم  یا ناگهانی و سریع شدت زیاد ظاهر شود . کسانی که محیط خانوادگی پرتنش و استرس زا دارند بیشتر معرض اسکیزوفرنی هستند ، برای پیشگیری از اسکیزوفرنی و کاهش تنش های خانوادگی می توان از مشاوره خانواده آویژه کمک گرفت .

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید ۵ دسته است که شامل هذیان ها مثل عقاید غیر قابل توجیه و غیر قابل ور مثل توطئه کردن دیگران علیه فرد مبتلا به اختلال شخصیت . دوم توهم که شامل تجربه های حسی کاذب میشود صورتی که تحریک خارجی یا کافی وجود ندارد . سوم گفر آشفته که شامل صحبت کردن به صورت هم و نامسنجم و فاقد معنا است چهارم رفر آشفته مثل حرکات عجیب و غریب و غیر قابل پیش بینی . پنجم علائم هیجان ، جامعه پذیری ضعیف یا فقدان آنها مثلا عدم توانایی پاسخ های هیجانی مناسب و بروز رفرهایی مخالف فکر آنها یا برخلاف موقعیت و واقعیت موجود . از نظر مشاوره روانشناسی برای تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید ید حداقل دو نشانه از پنج علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید و حداقل یک مورد از سه مورد اول را دارا شد .

 

ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید

ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید می تواند منشا زیستی-محیطی و یا وراثتی-ژنتیکی داشته شد . از نگاه مشاوره خانواده آویژه تنش و فشار روانی زندگی اختلال شخصیت اسکیزوئید ارتط نزدیکی دارد اما هر استرس یا فشار روانی منجر به این اختلال نمیشود . اسکیزوفرنی شهرها خیلی شایع تر از روس است . ابتلا به این اختلال شخصیت می تواند ناشی از برنامه غذایی مملو از قند و چربی اشع شده ، کمبود ویمین D و حمایت اجتماعی کمتر ، ارتط زیستی نزدیک فرد مبتلا به اختلال اسکیزوئید یا اختلال دو قطبی شد . افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ، دارای نابهنجاری های خفیف آناتومی مغز هستند به طوری که این افراد ماده خاکستری و ماده سفید کمتر از حد نرمال(هیپوکامپ کوچک تر) و بطن های بزرگتر(فضاهای پر از مایع) از حد نرمال دارند . افراد اسکیزوفرنی دارای اختلالات ااکی هستند.

مشکلات اختلال شخصیت اسکیزوئید

مشکلات اختلال شخصیت اسکیزوئید عرت است از اختلال فکر و توجه ، عدم تمرکز حواس روی یک موضوع معین و پراکندگی توجه . توهم شامل توهم دیداری مثل دیدن موجودات عجیب ، توهم شنیداری مثل شنیدن صداهایی که دستور می دهد فرد چه کاری انجام بدهد یا ندهد . اختلال جلوه ی هیجانی مثلا فرد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید موقعیت های مختلف نمی تواند پاسخ مناسب ارائه دهد .  به فرض هنگام شنیدن اخر ناراحت کننده واکنشی از خود نشان نمی دهد یا شروع به خندیدن می کند که همین کندی یا خاموشی هیجان منجر به خشونت خواهد شد . نشانه های حرکتی عجیب و غریب و رفر به صورت برانگیخته و ناآرام یا عدم پاسخگویی و بی تحرکی  . جدایی از واقعیت و عدم برداشت صحیح از واقعیت به طوری که نمی توانند بین رویا و واقعیت تمایز قائل شوند .

مان اختلال شخصیت اسکیزویید

مان اختلال شخصیت اسکیزوئید قبل از ساخت داروهای روان پریشی ممکن نبود و بیماران اسکیزوفرنی امید اندکی به مان بستری می شدند . اما اکنون مان اختلال شخصیت اسکیزوئید استفاده از داروهای روان پریشی یا نورولپتیک مثل فنوتیازین ها ، کلرپرومازین ، بوتیروفنونز ، هالوپریدول امکان پذیر است . داروهای ضد روان پریشی از طریق مسدود کردن گیرنده های دوپامین ، به مان یا کاهش علائم مثبت اختلال شخصیت اسکیزوئید می پردازد . ثیرات این داروها ممکن است ظرف مدت یک ماه یا بیشتر مشخص شود . مصرف طولانی مدت داروهای روان پریشی ممکن است موجب نوعی اختلال حرکت شود . یکی دیگر از راه های مان اسکیزوفرنی دوری از موقعیت های پر استرس و تنش زا است . فرد مبتلا به اسکیزوفرنی بسته به شرایط و میزان پیشرفت بیماری ، ممکن است طول مان دوره های عودکننده را تجربه کند .

آوارتراپی مان اختلال اسکیزوئید

آوار تراپی راهکار مانی جدید برای مان افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید می شد . افراد مبتلا صداهای مختلفی را می شوند و آوارتراپی بیماران آوار کامپیوتری که یک شبیه سازی رایانه ای می شد ، روبرو می شوند . قبل از مان بیمار به توصیف توهم های دیداری و شنیداری خود می پردازد مانگر شبیه سازی رایانه ای مناسب بیمار را انجام دهد و آوار مناسب را طراحی کند . اصل این روش مان گفتگویی سه نفره بین بیمار، آوار و مانگر صورت میگیرد . این آوار نماینده صداهای پریشان داخل ذهن بیمار و توهمات او است . به گفته کارشناسان آوارتراپی عث ایسدگی فرد مبتلا به اسکیزوفرنی برابر زجر خیالی که می کشد ، خواهد شد . آزمایش آوار پیشرفت محسوس مان بیماری داشته است اما هنوز نیاز به بررسی و تحقیق بیشتر دارد .

 

ویژگی های شخصیت اسکیزوئید

ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا سنین نوجوانی خود را نمایان میکند . مشاوره روانشناسی این افراد نشان میدهد که آنها از هیچ فعالیتی لذت نمیبرند و به غیراز اعضای خانواده هیچ کس دیگری صمیمی نمیشوند . از دیگر مشکلات اختلال شخصیت اسکیزوئید این است که نسبت به تعریف و تمجید بدون واکنش هستند و افراد بی احساس لقب میگیرند . به روابط عاطفی و جنسی هیچ علاقه ای ندارند و حد امکان از ورود به این روابط دوری می کنند . معمولا فعالیت های انفرادی را بر فعالیت های اجتماعی و جمعی ترجیح میدهند . البته ید همه این ویژگیها کنار علائم دیگر مدت مشخصی زیر نظر مشاورین مجرب نظر گرفته شود تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید داده شود .

سوالات متداول

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید چه بیماری هایی هم پوشانی دارد ؟

بیماری هایی مثل نقص شنوایی مان نشده ، بیماری هانتینگتون ، آسیب های مغزی و مصرف مواد مخ که همگی علائمی مثل توهم دیداری و شنیداری و پرخاشگری تکانشی را بدنل دارند .

میزان علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید چه زه زمانی نظر گرفته میشود ؟

فرد مبتلا ید برای شش ماه تحت نظر شد و علائم بیماری را ید این زه حداقل سه پنج ر نشان دهد مثلا علائمی که وجود دارد را نبیند یا ک نکند و علائمی که وجود ندارد را  هم ببیند هم بشنود .

ارتطات افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به چه صورتی میشد ؟

این افراد به دلیل خلق منفی ، شک و بدگمانی رابطه های آسیب دیده و محدودی دارند . این افراد به دلیل کاهش توان و انگیزه و عدم برخورداری از ارتط عاطفی مناسب معمولا افراد منزوی میشوند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Schizoid personality disorder 

 

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ساعت 5:10
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 26 | لينك ثابت

­

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه بهمعنی اغراق توانایی­ها و شایستگی­های خود است. به­عرتی افراد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه دارای تفکر غیر­منطقی و ملغه ­آمیزی مورد خود هستند  و خود را عامل اصلی هر موفقیت و پیشرفت می­دانند. برای مثال، حضور خود شرکت را عامل اصلی کسب میزان لای آمد می­دانند و آن را مدیون تلاش و توانایی­ های خود می­دانند، حتی معتقدند بدون حضور آن­ها، شرکت حتما مشکل مواجه میشود و نمونه­ های دیگری از افراد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  که اطراف خود دیده­اید. هدف ما این مقاله، معرفی افراد اعتماد به ­نفس کاذب و عوامل بروز آن، هم­چنین ارائه راهکارهای مقابله ­ای می­شد.

اعتماد به نفس کاذب

بد نیست این نکته را بدانید افراد اعتماد به ­نفس کاذب یک شبه و ناگهانی دچار این رفر نمی­شوند،  بلکه ریشه آن به تجارب گذشته و موفقیت­های پی­­پی بر میگردد و به مرور این تصور را فرد شکل می­گیرد:” من فردی فوق­ العاده مهم هستم”،” من از بقیه برتر هستم”، “همه ید مرا تحسین کنند”، “به من احترام بگذارند”؛ به زن ساده ­تر دید از لا به پائین به دیگران دارند و همه را مستحق توهین و سرزنش می­دانند.

همین­ جا این نکته را متذکر می­شویم که فرق افراد اعتماد به­ نفس ­لا و اعتماد به ­نفس کاذب ورهای غیرواقع­ بینانه و غیرمنطقی است که افراد اعتماد به ­نفس کاذب مورد توانایی­ های­شان دارند. ما هیچ ­وقت افراد سالم و اعتماد به ­نفس تحقیر و اهانت نمی­بینیم، برعکس این افراد خیرخواه و یاری­گر هستند، برای رفاه حال دیگران تلاش می­کنند و برای آن­ها ارزش و احترام قائل هستند.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


عوامل بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

عوامل بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه را ید تجارب آسیب­ زای دوران کودکی، مانند: بفری­ های جسمی و جنسی، عزت­ نفس شکننده و ضعیف، سبک فرزند­پروری والدین و عوامل محیطی بی ­اعتر و خطرساز  جست­و­جو کرد. سوالی که ممکن است برای شما هم پیش ­آید این است: عزت­ نفس چطور عث بروز اعتماد به نفس­ کاذب می­شود ؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا شما ید تعریف عزت ­نفس را بدانید. عزت­ نفس خودپنداره­ای است که فرد بر مبنای ارزیابی­ های خود و دیگران بدست می آورد. حال این عزت­ نفس می­تواند مثبت شد یا منفی. منظور ما این مقاله از عزت­ نفس شکننده همان نوع منفی آن است.

 

چه افرادی دارای عزت­ نفس منفی هستند؟

برای پاسخ به این سوال ید ر دیگر به دوران کودکی برگردیم و آن به­ دنل عواملی شیم که فرد را دچارعزت نفس منفی می­کند. ازجمله این عوامل می­توان تجارب پی ­پی موفقیت را دانست که توسط والدین بیش ­از­حد مورد توجه و تشویق قرارگرفته­ اند و این تصور واهی را کودک خود ایجاد کرده­ اند، برتر و بهترین است و هیچ کس نمی­ تواند او رقابت کند و تنها او برنده میدان است. از طرفی نوع ارزیابی والدین هم میتوان عوامل بروز اعتماد به ­نفس­ کاذب را پیدا کرد، والد سخت­گیری که برای موفقیت و پیشرفت معیارهای کامل و بی عیب و ­نقصی را انتخاب کرده­اند و تلاش و رفر فرزند خود را آن­ها محک می­زنند.

کودکی که نتواند طبق ملاک­ های والدش به موفقیت برسد مورد تحقیر و تنبیه و سرزنش قرار می­گیرد و همین عامل مهمی ایجاد عزت ­نفس ­شکننده و خودپنداره منفی فرد می­شود، بزرگسالی هم برای جبران و حفاظت از عزت­نفس آسیب دیده­اش به راهکارهای ناسازگاری مانند: ملغه موفقیت­های خود، کوچک جلوه دادن تلاش­ها و دسورد­های دیگران، احساس برتری شخصی، اهانت به دیگران و تحقیر و سرزنش آن­ها، خود را سزاوار تحسین و تمجید فراوان دیدن، مقصر جلوه دادن دیگران برای شکست ­هایش می­داند. جالب است بدانید اعتماد به­ نفس ­کاذب و عزت­ نفس ­ضعیف از ملاک­های اصلی طبقه­ بندی و تشخیص افراد خودشیفته اختلالات شخصیت می­شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه فرزندان خانواده

از دیگر عوامل  بین تک ­فرزندان است، والدین این کودکان به سبک لوس و نازپرورده کودک را تربیت می­کنند، طوری­که تمام نیازهای کودک به محبت، توجه و پاداش را بدون هیچ نگی برآورده می­سازند. کودکی که چنین خانواده ه­ای بزرگ می­شود هیچ کس را یارای رقابت خود نمی­بیند، همیشه خواهان برتری و راس بودن است، دیگران ید نیاز او به توجه و تمجید را رفع کنند غیر این­صورت، آن­ها را طرد و سرزنش می­کنند. دیگران آن­ها را به­ عنوان افراد پر­توقع و خودخواهی توصیف می­کنند، و خود را لایق برتری و دیگران را لایق حقارت و بی­ارزش­شدن می­دانند.

معایب اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

معایب اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  پیامدهایی منفی همراه است مانند:

طرد شدن و تنهایی و انزوا، روابط­بین­فردی ناموفق، زندگی زناشویی ناسازگار.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان مقوله بسیار مهمی است که برخی نوجوانان دیده می­شود. دوره نوجوانی که بلوغ شروع می­شود و به یکسری تغییرات فکری و روانی ختم می­شود، دارای ویژگی­ هایی است که نوع خود می­تواند خطرساز و شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  نوجوانان شند. از جمله آن­ها، تصور “همه ­توانی” می­شد، این نوع نگرش نوجوان خود را سرشار از قتی جادویی و لاینحل می­دانند که جسارت انجام کارهای هیجان و خطرناک را برای آنها فراهم می­­کند؛ اما واقعیت موانعی برخورد خواهد کرد که تصورش تضاد است وخودپنداره او را خدشه­ دار می­کند، همین می­تواند عامل آسیب­ های دوران نوجوانی چون مصرف­مواد، روابط جنسی نامشروع، رانندگی پرخطر و هیجان­خواهی افراطی شد.

از دیگر ویژگی­های این دوره، وجود “تماشاگران خیالی” می­شد که نوجوان و رفرهای او را نظاره­گر هستند و نید مرتکب خطا و اشته شوند؛ این­ صورت، ارزیابی­های منفی دیگران را به دنل خواهد داشت. نوجوان که جایی برای شکست و ناکامی تعریف نکرده است، صورت ارتکاب اشته، دچار ناامیدی و ماندگی می­شود و برای جبران آن دست به تحقیر و سرزنش دیگران می­زند و دیگران را عامل شکست خود می­داند، خود را لایق بهترین­ها می­داند نه خت و شکست. همه این موارد توجیهی برا اعتماد به­ نفس­کاذب نوجوانان می­شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه به راهکارهای بهبود اعتماد به ­نفس اشاره دارد. همان­طور که لاتر ذکر شد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه، از علائم اختلال شخصیت خودشیفته و سبک فرزند­پروری نازپرورده است؛ بنابراین برای مان، لزوم مراجعه به مشاوره روانشناسی و متخصص مشاوره خانواده این حوزه مهارت های زندگی ضرورت پیدا می­کند.

مان اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

طرحواره مانی: یکی از رویکردهای روان­مانی زمینه مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه است. این روش مانی، به کمک خود فرد به ریشه ورهای ناست مورد خود و دیگران می­روند و شناسایی عوامل زمینه ساز بروز عقاید غیرمنطقی و ارائه راهکارهای مانی مناسب به مرزه آن­ها و جایگزینی ورهای سالم و سازگار اقدام می­نمایند.

مان شناختی رفری اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

شناختی – رفری: این رویکرد مانی هم­چون طرحواره­ مانی، ورهای ناست افراد سروکار دارد، این تفاوت که این روش­مانی، بر زمان حال و مشکلات فعلی کید می­شود و فارغ از گذشته مشکل به مان و تغییر افکار خودآیند منفی و قواعد ناسازگار می­پردازند. این نوع مان افکار فرد را ۳سطح، افکارخودآیند، قواعد ناسازگار و فرض ­های بنیادین و زیربنایی بررسی می­کنند. افکارخودآیند، همان افکاری هستند که بدون دخالت، خودبه­خود و لحظه به ذهن خطور می­کند و محتوی منفی واقعیت را به سود خود تحریف میکند(فردی که به خاطر کسب نمره پائین امتحان خود را ضعیف­ترین فرد تصور می­کند). قواعدناسازگار، شامل چارچوب­ ها و ید و نیدهایی می­شد که فرد از طریق  آن­ها خود و دیگران را برآورد میکند. نهایت فرض­های زیربنایی که ریشه تجارب دوران کودکی دارد و از طریق والدین برای فرد شکل می­گیرد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

سایر مان های اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

این رویکرد استفاده از تکنیک­های شناختی و رفری متنوع و البته متناسب مشکل هر مراجعه، او را کسب ورهای منطقی و سالم کمک می­کنند. از جمله تکنیک­های شناختی می­توان، ثبت افکارخودآیند­منفی، پیکان رو پائین، بررسی شواهد ئیدکننده و ردکننده افکار، گفت­گو­یی ­سقراطی، بررسی­ احتمال، فاجعه­ زدایی، تکنیک پیوسر اشاره کرد.

تکنیک پیکان رو به پائین : این روش­مانی، تک­ تک افکار­خودآیند­منفی فرد را شناسایی و پس از تشخیص برگه­ای جداگانه و لای صفحه یادداشت می­کنند، سپس رسم فلش زیر آن، معنی و مفهوم فکر را فرد بررسی می­کنند، این­کار را جایی تمرین می­کنند که فرد به غیر­منطقی ­بودن آن پی­می­برد، به همین ترتیب، تمام افکار اورا بررسی محتوایی می­کنند و کشف غیر واقعی بودن­شان ، ورهای ست جایگزین می­کنند.

تکنیک فاجعه ­زدایی: این روش، فرد را افکارش روبه­رو می­کنند و بدترین حالت ممکن را برای آن نظر می­گیرند، به­عرتی، فاجعه­ سازی می­کنند، بعد از آن فرد پیوسری معنی و مفهوم هر میزان از فاجعه را بررسی می­کند و جایی از پیوسر متوقف می­شود که افکار برایش فاجعه­زدایی می­شود و وری منطقی جایگزین می­شود.

روانکاوی:  جست­و­جوی ریشه مشکل و ورهای ناست فرد گذشته و تجارب آسیب­زای کودکی، روش مانی این نوع رویکرد به­عنوان یکی از راهکارهای مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانهمی­شد. هیپنوتیزم­مانی، تکنیک مهمی است که این نوع مان به منظور کند و کاو ریشه مشکلات فرد به ­کار گرفته می­شود.

سوالات متداول

تفاوت اعتماد به نفس لا و اعتماد به نفس غیر واقع بینانه چیست؟

فرق افراد اعتمادبه­ نفس­ لا و اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  ورهای غیرواقع ­بینانه و غیرمنطقی است که افراد اعتماد به ­نفس کاذب مورد توانایی­های شان دارند

افراد دارای اعتماد به نفس پایین چه کسانی هستند؟

برای پاسخ به این سوال ید ر دیگر به دوران کودکی برگردیم و آن به­ دنل عواملی شیم که فرد را دچارعزت نفس منفی می­کند. ازجمله این عوامل می­توان تجارب پی­ پی موفقیت را دانست که توسط والدین بیش ­از­حد مورد توجه و تشویق قرارگرفته­ اند و این تصور واهی را کودک خود ایجاد کرده­اند، برتر و بهترین است و هیچ کس نمی­تواند او رقابت کند و تنها او برنده میدان است

شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان چه زمانی است؟

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان مقوله بسیار مهمی است که برخی نوجوانان دیده می­شود. دوره نوجوانی که بلوغ شروع می­شود و به یکسری تغییرات فکری و روانی ختم می­شود، دارای ویژگی­هایی است که نوع خود می­تواند خطرساز و شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان شند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: a stupid black hole of unrealistic confidence | Enlightened …

 

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ساعت 2:06
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 27 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۶)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۸)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۱)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۰)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۳)

صفحه قبل 1 صفحه بعد
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
» بازديد امروز : 42
» بازديد ديرور : 7
» بازديد ماه گذشته : 1140
» بازديد سال گذشته : 1140
» كل بازديد : 14765

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 503
» مجموع نظرات : 0
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 3.223.3.101
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
× بستن تبلیغات