مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب

مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
تورزبلاگ

اعتماد به ­نفس کودکان موضوعی است که این روزها یکی از دغدغه­ های اصلی والدین شده است. روانشناسی هم برای این مهارت اساسی جایگاه خاص و ویژه­ ای قائل هستند آن­جا که صد مراجعه کننده کودک مشکل اعتماد به­ نفس به مراکز مشاوره روانشناسی رو به فزونی است. از طرف دیگر شاهد طیف وسیعی از بزگسالان مبتلا به اختلالات روانی هستیم که ریشه برخی از  آن­ها به محرومیت­ها و کمبود اعتماد به ­نفس کودکان مربوط میشود. اینجا اهمیت مشاوره خانواده غیر قابل کتمان است.

والدین این کودکان معمولا از خجالتی بودن، کم­حرفی،  ترسو بودن و نداشتن جسارت آن­ها شکایت دارند و از این­که کودک­شان جمع دوسن و همزی­ها نمی­توانند از حق خود دفاع کنندگله­مند هستند. جالب است بدانید، مشکل اعتماد به ­نفس کودکان  وارد حیطه مسه هم شده است و معلم و مسئولین مسه هم از انزوا، خجالتی بودن و عدم مشارکت کودک فعالیت­های کلاسی به والدین متذکر می­شوند.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


تقویت اعتماد به ­نفس کودکان

تقویت اعتماد به ­نفس کودکان امروزه مبحثی مهم زمینه موفقیت و استعدادیابی می­شد به ­نحوی که افراد سر و زن دار و جسور و شجاع نسبت به کودکانی که حتی مورد کوچک­ترین نیازهای خود به والدین متکی هستند، امکان پیشرفت و موفقیت بیشتری دارند. اهمیت تقویت اعتماد به ­نفس کودکان بر کسی پوشیده نیست، توجه نرخ لایی از مشکلات بزرگسالی که ریشه کمبودهای­کودکی دارد، بنابراین می­توان حدس زد چه آینده ­ای انتظار کودک محروم از بنیادی­ ترین مهارت های زندگی، خواهد بود. تمامی این موارد اهمیت اعتماد به ­نفس کودکانکودکان را آشکارتر می­کند.

این مقاله سعی داریم شما را اعتماد به ­نفس و راهکارهای ارتقا و تقویت آن آشنا کنیم.

اعتماد به ­نفس کودکان به چه معناست؟

اعتماد به ­نفس کودکان به این معناست: مواجه کارهای شخصی و امور محوله به توانایی­های خود انجام آن­ها ور و اطمینان­خاطرداشته شد.

قبل از اینکه به ارائه نکات لازم جهت افزایش اعتماد به ­نفس کودکان  بپردازیم، لازم می­دانیم ابتدا علائم مربوط به کمبود اعتماد به­ نفس کودکان را بشناسیم و سپس مورد نحوه رفع آن­ها صحبت کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان

علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکانشامل دامنه وسیعی از نشانه­ هاست. ذیل به برخی از آن­ها اشاره میکنیم:

از مشخص ­ترین علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان سرخ شدن و گل­انداختن صورت­شان هنگام صحبت­ جمع و پاسخ به سوال اطرافیان می­شد، برای مثال جواب به سوال اسمت چیه؟ سرخ و سفید می­شود و به تپق زدن می­افتد و نهایت پ یا ماهستند که به جای او پاسخ می­دهند.

از دیگر علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان  عدم تماس چشمی و نگاه­های­کوه وسریع به افراد حاضر جمع است. این کودکان معمولا دوسن­شان قاطی و صمیمی نمی­شوند، البته عکس آن نیز ممکن است اتفاق بیفتد یعنی آنق به دوسن می­چسبند که قت بیان و رفر مستقل ندارند. از دیگر نشانه­ های کودکان مشکل اعتماد به ­­نفس کتک خور بودن و مورد تمسخر قرارگرفتن بین دوسن و همکلاسی­ها می­شد.

موارد فوق نشان از کمبود اعتماد به ­نفس کودکان بود. صورت مشاهده چند مورد از این علائم فرزندن به مشاور و روانشناس کودک مراجعه نمائید به موقع تحت مان و آموزش مهارت­های لازم زندگی قرار گیرند.

سوالی که برای والدین پیش می­آید این است: ما مقابل این نوع رفر کودک چه کار ید انجام دهیم؟ وظیفه ما به­ عنوان والدین چیست؟

پاسخ سوال شما ادامه مقاله آمده است.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین را این بخش مورد بحث قرار می­دهیم.

 • ابراز محبت و توجه: یکی از نیازهای اساسی هر فردی بدون توجه به محدوده سنی یافت توجه و محبت اطرافیان است. نیاز به حمایت عاطفی کودک توسط والدین برآورده می­شود. رفرهای محبت آمیز والد به کودک می­تواند شامل بغل­کردن، بوسیدن، نوازش ­کردن و صدازدن او صفات مثبت شد. این مرحله از جمله راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان  است.
 • به نیازها و علایق او توجه کنید: مشکلی که رفر برخی والدین فرزندشان دیده می­شود عدم توجه به خواسته­ ها و تمایلات آن­ها می­شد، گویی کودک موظف است طبق نظر و میل پ و مازندگی کند و نسبت به حقوق خود بی­توجه شد.
 • کودک خود مشورت کنید: این مورد به ویژه مورد والدینی که به زگی صاحب فرزند دیگری شده اند مناسب است. بهترین روش القای حس مفید و مهم بودن کودک و راهکارهای اعتماد به ­نفس کودکان ، کمک گرفتن از او مورد خواهر و برا زه متولد شده است. این­کار حس نوع دوستی و کارآمد بودن را کودک پرورش داده­اید.
 • کودک را به ­خاطر اشتهش سرزنش نکنید: اشته کردن و کوشش وخطا، خاص دوران­ کودکی است، واقع هیچ کودکی بدون تجربه­ خطا فرصت­های جدید آشنا نمی­شود. بنابراین به ­جای سرزنش و نقد کودک او را همراهی کنید رفر ست را بیاموزد.
 • مهارت جرات­مندی را به کودک آموزش دهید: اکثر کودکان مشکل اعتماد به ­نفس، نداشتن ک ستی از خواسته­ ها و نیازهایش مقابل دیگران و نحوه بیان ست آن­هاست. مهارت جرات­مندی به کودک یاد می­دهید چگونه بدون بی­ احترامی به­کسی به نیازهای خود پاسخ دهد.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


بهترین راهکارهای تقویعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین

 • حضور دیگران کودک خود را مواخذه نکنید: رفری که والدین مستبد و سخت­گیر نسبت به فرزند خردسال خود دارند این است که وقتی متوجه اشته کودک شان می­شوند توجهی به اطراف و حضور دیگران ندارند و کودک را مورد تنبیه فیزیکی و کلامی خود قرار می­دهند که نتیجه­ای جز تخریب شخصیت و اعتماد به ­نفس کودکان  ندارد. بهتراست خطای کودک را خلوت و دوسنه به او متذکر شد و راه­حل جایگزین و مناسب را به او ارائه داد.
 • به کودک خود قت بیان و اظهارنظر بدهید: این مورد هم رابطه عتماد به­ نفس مهم می­شد. توجه به اینکه یکی از روش­های توصیف ویژگی­های مثبت و توانایی­های هر فردی بیان کردن و به زن آوردن آن­هاست، بنابراین کودکی که خانواده حق بیان نداشته است نمی­تواند این زمینه موفق شود و سکوت و انزوا را بین جمع بودن و صحبت­ کردن ترجیح می­دهد.
 • گوش­ دادن و مهارت­ های ارتطی را کودک تمرین کنید: یکی از اصول ارتطی موفق دیگران، گوش دادن به صحبت­های طرف مقابل و ک احساسات میشد که پی آن به رفع نیازها و توجه به خواسته­ ها منجر می­شود. هم والدین هم کودک این اصل را روابط­شان لازم است رعایت نمایند.

 

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان دبسنی

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان­ دبسنی جزو حیطه های تربیتی مهم می­شد. توجه به اینکه این مقاله به مسه و مشکل معلم ارتط کودک خجالتی و فاقد اعتماد به ­نفس اشاره­ شد، به­ همین خاطر نگاهی به وظایف مسه و معلم خصوص راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان ­دبسنی می اندازیم.

 • مشارکت دانش­ آموز فعالیت­های کلاسی: دانش ­آموزان را به گروه­های چندنفره تقسیم کنید و نقش سرگروه یا فرد ارائه دهنده س را به کودک اعتماد­ به نفس پائین بدهید.
 • ایجاد کلاسی آرام و به دور از استرس: این مورد به ویژه روزهای امتحان شفاهی که جو متشنجی برای دانش­ آموز اعتماد به­ نفس پائین محسوب می­شود، مناسب است.
 • محول کردن نقش نماینده کلاس به دانش ­آموز منزوی و خجالتی
 • تعیین زمان بحث آزاد: پایان هفته زمانی از کلاس را به بحث آزاد اختصاص دهید که آن هر دانش­ آموز مدتی کوه مورد علایق و خواسته­ هایش مورد مسه و هم­کلاسی­ها ارائه دهد.

موارد فوق از کاربردی­ترین راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان ­دبسنی برای معلم­هاست. امیدواریم کمک و همکاری مسه و والدین هرچه بیشتر شدن اعتماد به ­نفس کودکان قدمی برداریم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سوالات متداول

برای اینکه کودکان پیش دبسنی عزت نفس داشته شند چکنیم؟

بهترین کار این است که مشارکت آنها را کار های فوق برنامه بیشتر ترغیب کنیم و تعامل آنها را همکلاسی هایشان بیشتر کنیم.

کمبود عزت نفس کودکان چه علائمی دارد؟

از رز­ترین علائم کمبود عزت ­نفس­کودکان سرخ شدن و گل­انداختن صورت­شان هنگام صحبت­ جمع و پاسخ به سوال اطرافیان می­شد.

برای افزایش عزت نفس کودکان والدین چه کاری نید انجام دهند؟

مشکل مهمی که رفر برخی والدین فرزندشان مشاهده می­شود این است که به خواسته­ها و تمایلات کودکان خود توجه نمیکنند، گویی کودک موظف است طبق نظر و میل پ و مازندگی کند و نسبت به حقوق خود بی­توجه شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Simple Ways to Boost Your Child’s Self-Esteem 

 

 

راه های تقویت اعتماد به نفس کودکان چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 14:34
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 13 | لينك ثابت

افزایش اعتماد به نفس قبل از تعریف آن ، به این سوالات پاسخ دهید؟ به حال فکر کرده­اید افزایش اعتماد به نفس؟ به چه­کاری می­آید؟ چه میزانافزایش اعتماد به نفس  داری؟ زیاد یا کم؟ اگر اعتماد به نفس پائینی داری برای تقویت آن کاری کرده­ای؟ آیا نتیجه­ای داشته است؟ ما این مقاله به تمام این سوالات پاسخ داده­ایم.

اهمیت افزایش اعتماد به نفس

اهمیت افزایش اعتماد به نفس را قبل از ارائه راهکارهای تقویت اعتمادبه­نفس قرار داده­ایم به کاربرد آن زندگی آگاه­تر شوید. همان­طور که مفهوم اعتماد به نفس آوردیم، هر فردی برای کسب موفقیت و بهبود کیفیت زندگی فرصت­ها و تجاربی مواجه می­شود، این میان فردی که به خود و توانمندی­هایش ایمان داشته شد یا به زنی ساده­تر اعتماد به ­نفس لایی داشته شد شانس بیشتری   موفق شدن و رسیدن به مدارج لاتر را دارد.؛ چرا که این جسارت را خود می­بیند و برای زندگی تلاش می­کند و به پیروزی می­رسد؛ مقابل فردی که اعتماد به­ نفس پائینی دارد مانند دونده­ای که تمرین کافی و برنامه منظم نداشته است  مدام ادامه مسیر به نفس­ نفس زدن می­افتد و به قول امروزی­ها کم می­آورد.

از طرفی اعتماد به ­نفس اصولی دارد که مانع از ایجاد یکنواختی زندگی و حس ناامیدی فرد می­شود، و انرژی ازدست­رفته فرد را جبران و ذخیره می­کند. از دیگر دلایل اهمیت افزایش اعتماد به نفس این است که  افراد اعتماد به ­نفس لا موفقیت­ ها و کسب ئید و آرامش ­ونی شاد و سرحال می­شوند و شور بیشتری مسیر زندگی را طی می­کنند. حال­که به اهمیت افزایش اعتماد به نفس زندگی پی بردید وقت آن رسیده است گام­های اصلی افزایش آن آشنا شوید.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


افزایش اعتماد به نفس زنان

افزایش اعتماد به نفس زنان مسئله­ ای است که طرفداران زیادی بین خانوم ­ها پیدا کرده است. افزایش اعتماد به نفس زنان، بین خانوم­ های مهل تجربه زندگی زناشویی بیشتردیده می­شود. اگر پای صحبت های دوسن خانوم یا اطرافیانی که ازدواج کرده ­اند نشسته شید حتما این موارد رو از آن­ها به وفور شنیده اید:

“خسته شدم از اینکه نمی­توانم حرفم رو به همسرم بگم، از اینکه به من توجه ندارد و نیازهای مرا نادیده میگیرد از دستش دلخورم، اصلا انگار من موجود اضافی هستم و مرا نمی­بیند، همیشه وقتی مشکلی را نمی­توانم حل کنم قهر می­کنم و میرم تو اق، خونواده همسرم زندگی و رابطه من همسرم دخالت می­کنند اما نمی­توانم چیزی بگوی، ممکن است فکر کنند من بی­ ادب و گسخ هستم  و مرا طرد کنند؛ بنابراین ترجیح می­دهم سکوت کنم. پیشنهادی که شما به این افراد می­دهید چیه؟ اینکه به قهر و جدایی فکر کنند؟ ق تو را نمی­دانند و لیاقت تو بیشتر از ایناست؟ “ماهی رو هر وقت از آب بگیری زه است”، پس دیر نشده فکر جدایی ش و خودت را راحت کن.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس زنان

این مقاله ما به زنانی که گیر این مشکلات افزایش اعتماد به نفسیا مسائل مشابه هستند پیشنهاد می­دهیم روی مهارت های زندگی که به کمبود آن­ها خود  واقف نیستند تمرکز کنند و جهت پرورش و ارتقای آن­ها خود مشاور و روانشناس صحبت نمایند. یکی از مهارت­های اساسی اعتماد به ­نفس و پرورش و تربیت آن  میشد، لا به تفصیل به آن پرداختیم. این نکته را به یاد داشته شید که مشاوره روانشناسی هر دو طرف به مشاوره خانواده نیاز دارند. و زوجین نید یکدیگر را مقصر بدانند و انگشت اتهام را به سمت یکدیگر نشانه روند. مورد مشکل کمبود اعتمادبه­نفس خانوم­های مهل آقایان حتما ید به همسر خود کمک نمایند و آن ها را  روند مان و بهبودی و افزایش اعتماد به ­نفس­ زنان مورد حمایت خود قرار دهند.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس به روش­هایی اشاره دارد که کاربرد و تمرین آن­ها زندگی  می­توان شاهد افزایش چشمگیر اعتماد به­ نفس خودن شید. این نکته را به­ یاد­ داشته شید، اعتماد به ­نفس ذاتی و ارثی نیست و از اجداد و پان ما به ارث نرسیده ­است؛ بلکه کاملا اکتسابی و قابل پرورش می­شد. فقط کافیه فعل­ خواستن را صرف کنید و تقویت اراده و پشتکار به فردی سرشار از اعتماد به­ نفس تبدیل شوید. الان دیگر نوبت آن شده راهکارهای افزایش اعتماد به نفس رورو شوید.

مهمترین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

 • به خود محبت کنید: این کار خیلی ساده است فقط کافیه خود را دوست داشته شید، برای هر قدم کوچک مسیر موفقیت خود را یک شاخه گل، صرف شام رستوران تشویق و تحسین کنید.
 • آراسته شید: از جمله راهکارهای افزایش اعتماد به نفس ارزش و احترام قائل­ بودن به خود است. برخی افراد خیال می­کنند فقط وقتی به یک مهمانی یا جلسه رسمی دعوت می­شوند ید به خود برسند، ید بگویم این کاملا اشته­ است. هر فردی نیاز دارد آراسته شد. هر روز قبل از رفتن به بیرون از منزل، موهای­ن را مرتب کنید، مسواک بزنید، ادکلن خوش­بویی بردارید و به خود بزنید، لس­ های اتو شده را بپوشید، کفش­ های واکس­زده را از جا­کفشی انتخاب و پا کنید، لبخند بزنید، را ز کنید و به امید روزی سرشار از لذت و موفقیت راهی شوید.
 • ورزش کنید: محال است افراد موفق و شاد روزی چند دقیقه پیاده­ روی و نرمش ساده نداشته شند. این آسان­ترین و کم­هزینه­ترین کاری است که برای سلامتی و داشتن حال خوب می­توانید انجام دهید. کلاس­ های یوگا و مراقبه شرکت کنید.
 • به مسافرت بروید: منظور ما این نیست هر روز کلی خرت­و­پرت خودن بردارید و به دورترین نقطه شهرسفر کنید، داشتن یه بطری آب و یه کوله ­پشتی و چند لقمه کوچیک بردارید و به دامن کوه و جنگل و طبیعت بروید و از زییی ­های خداوند لذت ببرید.
 • بیان و قت صحبت کردن را تقویت کنید: جلوی آینه یستید و خود حرف بزنید، به ادای واژه ها و نحوه تلفظ­ن دقت کنید. شمرده­ شمرده صحبت کنید. سعی کنید مطلبی داشتن نقطه شروع و پایان برای مرور و تمرین انتخاب کنید.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس چیست؟

 • مطالعه کنید: یکی از ویژگی­ های افراد موفق داشتن ذهنی پر از اطلاعات مفید و اختصاص زمانی از روز به مطالعه کردن است. افراد وقتی چیزی بلد شند حرفی برای گفتن دارند و جمع سخنوری میکنند که نهایت توجه مخاطبین را به خود جلب می­کند و دیده می­شوند. فردی که اهل مطالعه نشد نمی­تواند حرفی برای زدن داشته شد؛ بنابراین جمع سکوت می­کند و فرصتی برای دیده شدن ندارد.
 • تغذیه سالم: هر چی جلو دستتون یا توخونه هست را نخورید. فرد موفق فردی است که به سلامت جسم و تنستی خود اهمیت می­دهد. می­توانید این مورد از کارشناس تغذیه مشاوره بگیرید.
 • افراد منفی­ ف و بدبین را از زندگی خود حذف کنید: به­قول شاعر “افسرده ­دل، افسرده کند انجمنی را”. اطراف فرد اعتمادبه­ نفس پر است از اشخاص شاد و خوش­بین.
 • به دیگران کمک کنید: اگر دقت کرده شید وقتی افراد خیرخواه و بخشنده صحبت می­کنید از یک آرامش ونی و حال­خوب حرف می­زنند. فرقی ندارد چه کمکی و به چه کسی می­کنید، مهم القای حس مفید­ بودن خودن است.
 • معنویات خود را تقویت کنید: ارتط خدا، انجام واجت، ادای نماز و خواندن دعا از جمله روش هایی است که آرامش خاصی به فرد هدیه می­دهد و حال دورنی او را دگرگون و سرشار از انرژی مثبت می­کند.
 • اهدافن رابشناسید: لیستی از اهداف کوه­مدت و بلند­مدت خود تهیه کنید و راه­های رسیدن به آن را نیز یادداشت کنید و نزد خود نگه­ دارید. این مورد کمک میکند هدفمند قدم بردارید.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سوالات متداول

افزایش اعتماد به نفس چیست؟

بحث افزایش اعتماد به نفس معمولا برخی افراد به غلط آن را عزت ­نفس اشته می­گیرند. اینکه خود را فردی هوش، جسور، نترس، موفق و منظم بدانید یا لعکس عجول، احمق، خجالتی و نامنظم، تعریف اعتماد به ­نفس نیست بلکه عزت­ نفس یا همان تصور و نگاهی است که به خود دارید و از تجارب دوران کودکی و ارزیابی های دیگران نسبت به شما شکل گرفته است.

تفاوت عزت نفس اعتماد به نفس چیست؟

عزت­ نفس واقع مبنای اعتماد به­ نفس می­شد؛ اینکه شما چه حد به خود و توانمندی­ هاین انجام کاری ایمان و ور ونی دارید، معنای اعتماد به ­نفس خواهدبود. ارتط مستقیمی بین عزت­ نفس و اعتماد به­ نفس وجود دارد، فردی عزت ­نفس منفی که خود را احمق و زنده می­بیند مسلما از اعتماد به ­نفس پائینی برخوردار است، بر عکس فردی که اعتماد به­ نفس لایی دارد خود را منظم، موفق، جسور و هوش می­بیند.

چگونه اهداف زندگی اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

شما مییست لیستی از اهداف کوه­ مدت و بلند­مدت  خود تهیه کنید و راه­های رسیدن به آن را نیز یادداشت کنید و نزد خود نگه­ دارید. این مورد کمک می­کند هدفمند زندگی قدم بردارید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:۷ Ways to Improve Your Confidence 

 

 

هفت روش افزایش اعتماد به نفس چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 7:17
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 11 | لينك ثابت

 اختلال شخصیت افسرده یا (Depressed personality disorder ) از انواع اختلال شخصیت است که افسردگی تفاوت دارد . اختلال شخصیت به بیماری های روانی گفته میشود که آن رفر فرد غیرقابل پیش بینی است که به آن سرطان خاموش هم میگویند . مشاوره روانشناسیاین افراد نشان میدهد که آنها دارای خوی افسرده هستند و به آن مقدار از افسردگی عادت کرده و جزئی از زندگی خود میدانند . براساس Dsm5 ده نوع اختلال شخصیت وجود دارد که سه گروه تقسیم میشوند و اختلال شخصیت افسرده یکی از این اختلالات است . افسردگی سنین مختلف کودکی نوجوانی میان‌سالی اتفاق می‌افتد که هر کدام نشانه‌های مختص به خود را دارد . فرد دارای اختلال شخصیت افسرده ور و اعتقادات محکم البته از نوع منفی دارد . این فرد به دلیل عزت نفس پایین از برقراری روابط عاطفی هم دوری میکند .

تعریف اختلال شخصیت افسرده چیست؟

تعریف اختلال شخصیت افسرده از نظر مشاوره خانواده آویژه شامل افرادی میشود که احساس غم و افسردگی همیشگی دارند و به انجام کارهایی که دیگران از آن لذت میبرند تمایلی ندارند . فرد دارای این اختلال احساس بی کفایتی و بی ارزشی نسبت به خود و دیگران دارد و خود را به شدت سرزنش میکند . این فرد به همه چیز بدبین بوده و عزت نفس پایینی دارد و همیشه دچار احساس گناه است . معمولا این افراد به لحاظ هیجانی بشدت طیف ضعیفی قرار دارند چیزی آنها را هیجان زده و خوشحال نمیکند . این افراد نقاط قوت خود را کمرنگ و برعکس به نکات منفی خود توجه زیادی نشان میدهند . نگرش منفی این افراد به حدی زیاد است که تمام جوانب زندگی آنها را بر میگیرد و آنها هر جمعی شند آن فضا فاقد هرگونه انرژی و نشاطی میشود .

علائم اختلال شخصیت افسرده چیست؟

علائم اختلال شخصیت افسرده از نظر مشاوره روانشناسی شامل اختلالات خواب به صورت پرخوابی یا بی خوابی و همچنین خلق منفی میشود . از علائم دیگر میتوان انزوا و گوشه گیری ، نداشتن انرژی و احساس ناامیدی ، از دست دادن انگیزه و اختلال اشتها مثل پرخوری یا کم خوری اشاره کرد . واکنش رفری شدید مثل پرخاشگری و اضطراب ، نداشتن تمرکز و اعتماد به نفس و داشتن یک شخصیت غمزده همیشگی میتوان اشاره کرد . تشخیص علائم اختلال شخصیت افسرده کودکی بسیار سخت است اما انزوا طلبی ، د های جسمی بدون علت و گریه زیاد همراه بدخلقی را میتوان نام برد . افت تحصیلی ، تمرکز نداشتن روی س و همچنین اشتها نداشتن و وابستگی شدید به والدین مخصوصا ما از علائم اختلال سنین دبسن و نوجوانی است .

ابتلا به اختلال شخصیت افسرده چگونه است؟

ابتلا به اختلال شخصیت افسرده معمولا حالت ژنتیکی دارد ابتلا به این نوع از اختلالات معمولا خانواده ای رخ میدهد که بستگان جه یک آنها مثل خواهر یا برا دچار اختلالات خلقی مثل افسردگی مزمن یا دوقطبی هستند . این اختلال شخصیت افسردگی تفاوت دارد و فرد مبتلا به هیچ وجه دچار حالت های شدید افسردگی نمیشود . به نوعی فردی که محیط زندگی اش افراد افسرده زندگی میکنند به صورت فردی کج خلق و منفی ف رشد می کند .  ریسک ابتلا به این اختلال افرادی که والد یا والدین افسرده زندگی میکنند بسیار زیاد است زیرا این افراد نشاط و هیجان را تجربه نمیکنند . مشاوره این افراد نشان میدهد آنها معمولا واکنش های هیجانی پایینی دارند و به خودکشی فکر نمیکند اما برابر مشکلات منزوی تر میشوند .

 

مشکلات اختلال شخصیت افسرده چیست؟

مشکلات اختلال شخصیت افسرده به دلیل داشتن شخصیت خود سرزنشگر و انتقادی این است که افراد نزدیک به خود را نیز دچار حس گناه و سرزنش میکنند . این افراد بشدت روحیه حساسی دارند مثلا اگر از همسر خود ناراحت شوند و همسرشان را ملامت کنند بخاطر واکنش همسر خود احساس گناه دوسویه پیدا می کنند . ازدواج این افراد از نظر مشاوره ازدواج کاملا ناست است به این دلیل که آنها برای کوچکترین تصمیمات هم به دیگران وابسته اند و همیشه نیاز به یید گرفتن دارند . آنها همیشه احساس ماندگی و پوچی دارند ، همسر آنها هیچ وقت زندگی زناشویی طعم نشاط و هیجان را نمیچشد . این افراد خواهان رابطه دیگران میشوند اما همیشه نگران انتقاد و مورد تمسخر قرار گرفتن هستند و به همین دلیل ترجیح میدهند دور بمانند .

مان اختلال شخصیت افسرده ممکن است؟

مان اختلال شخصیت افسرده مراجعه به مشاوره خانواده و بررسی های تخصصی و کمک گرفتن از روان مانگر میتوان حدی صورت گیرد . مواردی که این اختلال کنترل نشود و تبدیل به افسردگی حاد شود برای مان ازداروهای ضد افسردگی هم استفاده میکنند .  قابل ذکر است که دارومانی به موازات روان مانی ید انجام گیرد روی فرد ثیر گذار شد . مان مؤثر برای این اختلال روان مانی بینش گرا و شناخت مانی است اما روش های مانی دیگر نیز برای کاهش علائم اختلال شخصیت افسرده جواب میدهند . داروهایی که مان اختلال شخصیت افسرده مورد استفاده قرار میگیرند حد زیادی به داروهای مان افسردگی شهت دارد . استفاده از ضد افسردگی ‌ها وداروهای ز جذب کننده کاهش حالت های افسردگی آنها ثیر بسزایی دارد . اما از محرک های روانی مثل آمفمین ها هم استفاده میشود .

اختلال شخصیت افسرده کودکان

ابتلا به اختلال شخصیت افسرده کودکان افراد بزرگسال متفاوت و کمی سخت تر است . شایع ترین رفر ها کودکان افسرده میتوان به چسبیدن به والدین و مربی یا پرسر و همچنین داشتن ترس شدید میتوان اشاره کرد . شرکت نکردن فعالیت و بحث های خانوادگی و بی میل بودن نسبت به مسه از دیگر علائم این نوع از اختلال کودکان است .  میزان افسردگی کودک افزایش سن ارتط مستقیم دارد و میزان افسردگی دختران بیشتر از پسران است . این اختلال شخصیت را میتوان روان مانی همراه زی مانی مان کرد و صورت لزوم از دارو مانی برای کاهش خلق منفی استفاده کرد . پروزاک دارویی است که سازمان جهانی غذا و دارو برای بهبود افسردگی کودکان ۸ ۱۲ سال پیشنهاد کرده است .

 

رابطه اختلال شخصیت افسرده افسردگی چیست؟

تعریف اختلال شخصیت افسرده از نظر روانشناسی این است که فرد از کودکی بزرگسالی خلق منفی و شخصیت مرموز دارد . معمولا وارد رابطه ای نمیشود ولی ارتطاتش حد معمولی است محل کار خود به انجام وظایف خود میپردازد و احساس کسالت موقتی نمیکند . فرد افسرده اما بر حسب اتفاق و پیش آمد مشکل یا حادثه ای دچار احساس یاس و ناامیدی میشود و دیگر تمایلی برای برقراری رابطه کسی ندارد . ممکن است فرد افسرده ماه ها از منزل خارج نشود و حتی حمام نکند اما افراد دارای اختلال شخصیت افسرده به همه امور خود میرسند . افراد افسرده بعد از مدتی مان سلامتی خود را بدست می آورند و روی دیگران اثر مخرب ندارند . فرد مبتلا به اختلال افسرده اما بسختی مان میشود و اطرافیان ید انرژی زیادی را برای مان او بکار برند .

سوالات متداول

فرد دارای اختلال شخصیت افسرده چه ویژگی هایی دارد ؟

این افراد احساس بی کفایتی و بی ارزشی خود آموخته دارند ، نگاه منفی و بدبینانه ای به همه چیز دارند و چون همه چیز را پذیرفته اند تغییر ورشان به سختی امکان پذیر است .

رفر فرد مبتلا به اختلال شخصیت افسرده اطرافیانش چگونه است ؟

این افراد بشدت روابط هیجانی و عاطفی سردی دارند ، اطرافیانشان را مدام سرزنش میکنند و بعد خودشان به دلیل رفر ناست دچار احساس گناه میشوند و خود را هم سرزنش میکنند .

مان اختلال شخصیت افسرده چیست ؟

معمولا به مانگر مراجعه نمیکنند اما اگر مراجعه کنند از طریق روان مانی به ریشه یابی و تغییر ورهای آنها میپردازند و ازداروهای ضد استرس برای کاهش اضطرابشان کمک میگیرند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Personality disorder 

 

فرد دارای اختلال شخصیت افسرده چگونه رفر میکند؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 6:56
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 12 | لينك ثابت

اعتماد به­ نفس نوجوانان را به جرات می­توان یکی از مهارت­ های اساسی دانست که تربیت و پرورش نوجوان ید مد نظر قرار داد. به­ دلیل اهمیت لای این دوره سنی برخی روانشناسان آن را مرحله طوفان و آشوب زندگی می­دانند. توجه به تغییرات و تحولاتی که این سن برای نوجوان پیش می­آید برای بسیاری از والدین تربیت و نوع برخورد فرزند نوجوان­شان به­ یک معضل و دغدغه تبدیل می­شود. مسفانه کم نیستند تعداد والدینی که مسیر اشته و ناست را برای رفر فرزند خود پیش می­گیرند که پیامدی جز غرق شدن مشکلات بیشتر ندارد. یک ضرب المثل معروف چینی هست که می­گوید:” اگر می­خواهی کسی را یک وعده سیر کنی، به او ماهی بده؛ ولی اگر می­خواهی یک عمر سیرش کنی به او ماهی­گیری یاد بده”.

این مثال به ستی منظور ما از آموزش مهارت های زندگی و تربیت ست نوجوان را زگو می­کند؛ هدف ما ست یاد دادن ماهی­گیری و به­ عرتی کمک به رشد و استقلال نوجوان و قرارگرفتن مسیر ست زندگی است. نوجوانی دوره استقلال تیجی از خانواده و ورود به دنیای جدیدی است که طی کردن این مسیر بدون مجهز بودن به مهارت­های ضروری همچون اعتماد به­ نفس نوجوانان غیر ممکن و حتی خطرآفرین خواهد بود. این مقاله سعی ما براین است یک ابزار و مهارت مهم یعنی اعتماد به­ نفس نوجوانانرا آموزش دهیم  و هم چنین به روش­های ارتقا و افزایش آن نیز توجه کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان

اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانانخیلی گسترده می­شد. اما بدیهی­ ترین دلیل اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان این است که کودک خردسال شما ورود به نوجوانی تغییر و تحولات جسمی و روانی گسترده و متفاوت از دوران کودکی را تجربه می­نماید.

دوره بلوغ و تحول جنسی و فیزیولوژیکی به خودی خود ملموس و حائز اهمیت هستند که به آموزش و مدیریت والد و نوجوان نیاز دارد؛ اما بخش نگران­کننده این سن متوجه رشد روان و دگرگونی فکری و هیجانی است که ید مورد توجه اساسی قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است که دوره نوجوانی “قشر پیش­ پیشانی” که مسئول تصمیم­ گیری و برنامه ­ریزی برای انسان میشد نسبت به “دامه” به عنوان مرکز عواطف و هیجانات، رشد کندتری دارد؛ این بدان معناست که فرزند شما این برهه زمانی معرض احساسات و تصمیم­ های عاطفی بیشتری قرار دارد که بدون مدیریت و کنترل صحیح می­تواند عامل مهم آسیب برای نوجوان شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


آموزش و تربیت صحیح اعتماد به­ نفس نوجوانان

یکی از روش­های کنترل هیجان به ­طور غیر مستقیم میتواند اعتماد به نفس و حل مسائل سایه آن شد که به­ کارگیری آن بیشتر به اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان پی­ خواهید برد. مسفانه برخی والدین از راهکارهایی مثل محدود کردن افراطی و کاهش روابط فرزندشان همسالان و جامعه استفاده می­کنند و وابسته کردن بیش­ازحد آن­ها ، به غلط تصورمی­کنند به او کمک کرده اند. اما این روش چق جواب می­دهد؟ ما که نمی­توانیم ابد او را حبس و به خود وابسته کنیم چرا که دیر یا زود، از طرق دیگر به اجتماع وارد می­شود و آن­جاست که اهمیت آموزش و تربیت صحیح خود را نمایان میسازد. اعتماد به­ نفس یکی از این مهارت­ هاست که ادامه به آن می­پردازیم.

 

راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانان

راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانان بسته به اینکه نوجوان چه شخصیت و ویژگی­ هایی دارد حدی متفاوت می­شد اما به ­طورکلی می­توان خصوص راهکارهای اعتماد به­ نفس نوجوانانبه روش­های زیر اشاره کرد:

 • نقاط مثبت و توانایی­ های خود را بشناسید: ممکن است نوجوانی بگوید “من هیچ ویژگی خوبی ندارم “، ” من سر پا اشته هستم”، ” من هیچ توانایی ندارم” و مواردی از این دست که پیشنهاد می­کنیم مراجعه به مشاوره روانشناسی جست­وجوی صفات مثبت خود شید و آن­ها را دسته بندی و یادداشت نمائید. تهیه فهرست توانمندی­هاین شگفت­زده خواهید شد و نسبت به خود حس مثبت پیدا می­کنید. این مرحله یکی از مهم ترین راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانانمی شد، که اهمیت پرداختن به ­آن را دو چندان می­کند.
 • مسئوولیت پذیر شید: خیلی از نوجوانان هستند که احساس همه­ توانی و قت لایتناهی دارند که از آن­ها برابر هر مشکلی حمایت می­کند. به­ همین­ خاطر وقتی واقعیت دچارخطا و اشته می­شوند شوکه می­شوند و به­ جای پذیرش خطای­شان و احساس مسئوولیت مقابل آن­ها دیگران را مقصر و سرزنش میکنند ، و از آن­ها اجتناب می­کنند.
 • دست از سرزنش کردن خود بردارید: “من احمق هستم”، ” زم گند زدم”، ” دست و پا چلفتی هستم”؛ صحبت خیلی از نوجوانان مورد شکست­هایشان­ است. فراموش نکنید هیچ فردی کامل و بی­عیب و نقص نیست و همه افراد شکست و ناکامی را کم و بیش تجربه کرده­اند، پس شما اولین و اخرین نفر نخواهید بود.
 • حضور فعال جمع: عضویت شگاه­ های ورزشی، فعالیت­ های فوق برنامه مسه ، حضور انجمن های محله، رفتن به مسجد محله و تقویت ورهای معنوی و ارتط خدا، از جمله روش­ها القای حس مهم و مفید بودن و تعلق گروهی این دوره می­شد.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان

بحث شرکت کنید: تعدادی از افراد این دوره سنی به ­دنل یید و رضایت دیگران هستند به همین­ خاطر از اظهارنظر و ارائه عقیده مخالف جمع خودداری می­کنند و مطیع و گوش­ به­ فرمان هستند. به ­یاد داشته­ شید هر فردی برای خود رای و طرز تفکر خاصی دارد که برخی مخالف و برخی موافق آن هستند و هیچ کس نمی­تواند همه را از خود راضی نگه دارد.

 • نه گفتن: امروزه شاهد آمار رو به­ رشدی از افراد مصرف­کننده ­مواد هستیم که وقتی علت آن را جویا می­شویم اکثرا به ناتوانی رد پیشنهاد دوسن برای مصرف مواد اشاره می­کنند که علیرغم میل طنی­شان نتوانستند مقابل خواسته­ های نابه­جای دوسن نه بگویند. اگر فکر می­کنید این مهارت ضعیف هستید حتما به مشاور مراجعه و تحت آموزش قرار بگیرید.
 • به خودن محبت کنید: مقابل موفقیت­ها ولو کوچک و ناچیز، خرید یک هدیه ساده، گفتن جملات مثبت و انرژی ­بخش به خودن پاداش دهید.

لازم به ذکر است اختلالات طیف افسردگی و اضطراب و برخی اختلالات شخصیت کاهش ­اعتماد به­ نفس فرد رو به­ رو می­شویم که حتما ید تحت مشاوره خانواده و روان­مانی قرار گیرند. ادامه لازم می­دانیم خصوص روش­هایی که والدین می­توانند رعایت آن­ها به تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان شان کمک نمایند اشاره­ای داشته شیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


 

راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان توسط والدین

راهکار­های تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانانتوسط والدین  نیز بی­شمار  می­شد که ما این مقاله  کاربردی­ترین راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  توسط والدین برای شما آورده­ایم.

 

 • الگوی عملی شید نه صرفا کلامی: یکی از شکایت­های اصلی والدین این است­:

” دوست دارم پسر یا دخترم مهمانی­ها که دعوت می­شویم، احوال پرسی­کند، صحبت کند؛ اما همیشه پشت من یا پش قایم می­شود یا خود را گوشی مشغول می­کند. پیشنهاد ما به والدین این است، از موثرترین راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان توسط والدین، یعنی “الگوی عملی” استفاده نمایند. بدین صورت؛ هر آن­چه را که مایل هستید به فرزندن یاد دهید را مثال و نمونه به او نشان دهید. البته نید جنبه مقایسه همسالان و ایجاد حس تبعیض و سرزنش داشته شد.

 • ابراز محبت کنید: فرزندن را نامشروط و بدون هیچ اما و اگری دوست بدارید.  شما نید او را از محبت خود محروم کنید حتی اگر اشتهی از او سر بزند.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  صفات مثبت آنها را خطاب کنید: پسرعزیزم…. دختر قشنگم…. عزیزه­دلم… پسرهوشم…. دلبندم…. دخترمهرنم….، این­ لحن به او نشان می­دهید که متوجه ویژگی­های مثبتش هستید وآن­ها را به او یادآوری می­کنید.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  آنها مشوت کنید: مورد حل مسائل و امور منزل دورهم جمع شوید و راجع­ به نحوه حل مشکلات نظرخواهی کنید. مقابل نظرات یکدیگرجبهه نگیرید و راه­کارهای مختلف را هم امتحان کنید.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان به آنها حق انتخاب دهید: فرزند شما حق دارد مورد نوع لس و پوشش و نیازهای خود نظر بدهد و نید او را از این حق محروم کنید چرا که این کار جرات و جسارت و نیاز به استقلال او را سرکوب می­کنید و این برای یک نوجوان اصلا خوشایند نیست.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سوالات متداول

اهمیت اعتماد به­ نفس نوجوانان چیست؟

توجه به تغییرات و تحولاتی که این سن برای نوجوان پیش می­آید برای بسیاری از والدین تربیت و نوع برخورد فرزند نوجوان­شان به­ یک معضل و دغدغه تبدیل میشود و این خود گویای اهمیت این دوره از زندگی است.

اعتماد به ­نفس به چه معناست؟

اعتماد به­ نفس به زن خیلی ساده ” داشتن ایمان و ور قلبی نسبت به خود و توانمندی ها مواجه مسائل” تعریف می­شود.

راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان چیست؟

ابراز محبت کنید، صفات مثبت او را خطاب کنید، فرزندن مشوت کنید و به او حق انتخاب دهید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: ۸ Essential Strategies for Raising a Confident Teen

 

راه های افزایش اعتماد به نفس نوجوانان چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 6:25
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 14 | لينك ثابت

اختلال شخصیت پارانوئید یا paranoid personality disorder  اختلالی است که آن شخصیت فرد بیش از حد حساس و سختگیر میشود . ویژگی اصلی فرد مبتلا به اختلال پارانوئید شک و سوظن شدید است . تشخیص اختلال پارانوئید همانند دیگر اختلالات شخصیتی دشوار است . برای تشخیص صحیح ید به مشاوره روانشناسی مراجعه کرده و مصاحبه لینی انجام گیرد . افراد مبتلا به این اختلال معمولا یک شغل قی نمی مانند و بخاطره حساسیت های بیش از حد خود مشکلاتی محل کار و زندگی ایجاد می کنند . اختلال شخصیت پارانوئید جز اختلالات شخصیت کلاسترA  است . افراد مبتلا احساسات خودشان را برون سازی می کنند و دفاع آنها فرافکنی است. یعنی افکاری که خودشان دارند و برایشان غیر قابل قبول است به دیگری نسبت می دهند . این اختلال بعضی افراد مادام العمر و برخی مقدمه اختلال شخصیت اسکیزوفرنی می شد .

تعریف اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

تعریف اختلال شخصیت پارانوئید از نظر مشاوره خانواده آویژه حالتی است که فرد اهمیت فوق العاده ای به خود میدهد و دائم فکر میکند توسط عوامل انسانی و ماوراء طبیعه مورد تهدید قرار میگیرد . این حالت فرد هذیان خود بزرگ بینی ، بدبینی و حسادت دارد . این بیماری یکی از گونه های روان گسیختگی است . روان گسیختگی پارانوئید فرد گرفر حالت های بفری  یا اندیشه های نامناسب مثل شک و سوظن می شد . این افراد رفرهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز ناگهانی دارند که مردان بیشتر از زنان دیده می شود . میتوان گفت بیشتر کسانی که مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید هستند تصور میکنند همیشه اطرافیان حال نقشه کشیدن برای ضربه زدن به آنها هستند . نتیجه حالت دفاعی همیشگی دارند و این تصور به دیگران آسیب میرسانند کسی نتواند به آنها ضرری برساند .

علائم اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

علائم اختلال شخصیت پارانوئید یا  PPDاین است که افراد مبتلا به شیوه خشن و عصنی رفر می‌کنند و حرف هایشان از طعنه و کنایه استفاده می کنند . مشاوره روانشناسی این افراد نشان میدهد که تصور میکنند اطرافیان قصد دارند به آنها آسیب و ضرر برسانند ، به وفاداری دیگران شک دارند ، دوست ندارند کسی از آنها انتقاد کند . افراد مبتلا نمی توانند دیگران کار تیمی و گروهی انجام دهند ، زود عصنی میشوند ، از دیگران جدا هستند و انزوا قرار می‌گیرند . جدال دیگران را دوست دارند و مدام از خود دفاع می‌کنند . لجاجت وکینه توزی جز رفر عادی آنها محسوب میشود فکر می‌کنند آنها هیچ مشکل و کاستی ندارند ، به سختی آرام می گیرند . اگرکسی قصد برقراری رابطه صمیمانه را آنها داشته شد حالت دفاعی به خود میگیرند .

 

ابتلا به اختلال شخصیت پارانوئید چگونه است؟

ابتلا به اختلال شخصیت پارانوئید از نظر مشاوره روانشناسی خانواده هایی که افراد آن دچار اختلالات روان پریشی ، اسکیزوفرنی و اختلال هذیانی هستند شایع است . محیط خانواده این افراد جایی است که کودک آن احساس امنیت نمی کند دعوا شدید اطرافیان ، تحقیر شدن توسط دیگران و ایجاد محیط ناامن برای فرد ، از دلایل دیگر ابتلا به اختلال شخصیت پارانوئید است . داشتن حداقل یک والد سخت گیر ، سرد و بی عاطفه و تحقیرکننده از دلایل دیگر ابتلا به اختلال است . والدین این افراد ممکن است بشدت کمالگرا بوده و تحمل هیچ اشتهی را از طرف کودک نداشته شند . این افراد کودکی اجازه هیچ اشتهی را نداشته اند و هر اشته تنبیه سختی میشده اند . افراد پارانوئید کودکی بسیار محدود میشده پس از برقراری روابط صمیمی هم محروم بوده اند .

مشکلات اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

مشکلات اختلال شخصیت پارانوئید این است که تفکر آنها عث از دست دادن افراد نزدیکشان میشود و نهایت دچار انزوا می شوند . آنها فکر می‌کنند دیگران قصد دارند به انها آسیب بزنند از دیگران شکایت می کنند یا اینکه به دلیل خشم و عصنیت بیجا دیگران از آنها شکایت می کنند . یکی از مشکلات اختلال شخصیت پارانوئید این است ک دوسن آنها به دلیل شک و سوءظن بی مورد ، فرد مبتلا را ترک می کنند . به دلیل عصنیت و خشن بودن ممکن است همسر خود را از دست بدهند . فرد مبتلا احتمال داردعلاوه بر داشتن اختلال شخصیت پارانوئید به افسردگی هم مبتلا شود . فرد مبتلا به دلیل ترد شدن از جمع ممکن است به موادمخ و مشروت الکی هم روی بیاورد .

مان اختلال شخصیت پارانوئید ممکن است؟

مان اختلال شخصیت پارانوئید به صورت دارو مانی وخانواده مانی است . افراد مبتلا نشان داد فرد به دلیل سوظن و احساس عدم امنیت تصور این را دارد که خوردن دارو دچار آسیب میشود . روان پزشک معمولا داروهای ضد اضطراب را پیشنهاد میدهد و خانواده ید این اطمینان را به فرد بدهد که هدف از دارو مانی کاهش استرس فرد میشد . از آنجا که این افراد مدام توهم توطئه به سر میبرند اطرافیان ید محیط امنی را برای آنها فراهم کنند . مثلا حضور فرد بطور پنهانی صحبت نکنند و از بحث کردن فرد خودداری کنند . خانواده ید بصورت گروهی آموزش لازم را ببینند یاد بگیرند چطور سختی زندگی این افراد کنار بیاییند . مان اختلال شخصیت پارانوئید دشوار است و تنها صبوری و تحمل مشکلات میتوان شدت آن را کاهش داد .

نحوه ارتط فرد مبتلا به اختلال پارانوئید ید چگونه شد؟

تعریف اختلال شخصیت پارانوئید گفته میشود که اگر مرحله پیش از ازدواج قرار دارید بهتر است از ازدواج این فرد صرف نظر کنید . مشاوره خانواده آویژه بیان میکند زندگی یک فرد مبتلا به پارانوئید همیشه هراس و اضطراب به سر میبرید . زندگی کردن فردی که محبت شما را به عنوان یک آسیب نظر میگیرد کار بسیار دشواری است . از آنجایی که فرد طول دوره زندگی دچار بی اعتمادی و آسیب شده دیگر نمی تواند خلاف این تصور زندگی کند و روزی به خود شما هم بی اعتماد میشود . اما اگر طی زندگی مشترک همسرن دچار این نوع از اختلال شد ید یاد بگیرید به هیچ وجه او بحث نکنید و از توضیح و استدلال اضافی پرهیز کنید و سعی نکنید افکار او را تغییر دهید .

 

نگاه فرد پارانوئید به پیرامون خود چگونه است؟

علائم اختلال شخصیت پارانوئید معمولا از اواخر نوجوانی بروز پیدا میکند . فرد همیشه احساس عدم امنیت میکند از نگاه او حتی تشویق کردن و مورد توجه قرار گرفتن هم نوعی تمسخر نظر گرفته میشود . شوخی سالم و عادی از نظر او وجود ندارد و هر حرفی را به منظور تهدید نظر میگیرد . بررسی لینی آنها نشان داده این افراد بشدت کینه ای هستند و گناه دیگران را نمی بخشند حتی اگر اشتهی صورت گرفته شد . این افراد همیشه خود را محق و دیگران را مقصر مشکلات میدانند و سعی بر طرف کردن هیچ مشکلی نمیکنند . این افراد همیشه به وفاداری اطرافیان بخصوص همسر خود مشکوک هستند و همیشه آنها را زجویی می کنند .

سوالات متداول

آیا محیط زندگی ابتلا به اختلال شخصیت پارانوئید نقش دارد ؟

بله داشتن والد سختگیر و محیطی که همیشه فرد آن تحقیر شده است ، تنبیه بدنی ، خانواده آشفته و دوسنی که عث کاهش عزت نفس فرد کودکی شده اند میتوانند نقش زیادی داشته شند .

آیا مان اختلال شخصیت پارانوئید امکان پذیر است ؟

اختلال پارانوئید معمولا مان نمیشود چون فرد احساس نمیکند به کمک احتیاج داشته شد و هرگونه محبت و توجه را به شکل ضربه میبیند و مواردی تنها میتوان دارو علائم را کنترل کرد .

روش برخورد فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید چیست ؟

خانواده همیشه ید از هرگونه پنهان کاری بپرهیزد . شرایط شک و سوظن را برای فرد محیا نکند و سعی کنند الگو های فکری غلط او را شناسایی کنند و آنها را رفع کرده اعتماد او را جلب کنند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Paranoid Personality Disorder (PPD) 

 

اختلال شخصیت پارانوئید چه نوع بیماری است؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 6:01
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 15 | لينك ثابت

اختلال شخصیت خود شیفته یا Narcissistic personality disorder  چنان رفر میکنند که گویی فرد مهم و صاحب مقام و منصبی حال صحبت هستند . آنها همه زمینه ها حتی عشق ورزی طوری رفر میکنند که فقط خودشان لایق یافت عشق هستند . مشاوره روانشناسی این افراد نشان میدهد که معمولا آنها اطرافیان خود را تحقیر میکنند طوری که عث میشوند دیگران عزت نفس و توانایی تصمیم گیری خود را از دست بدهند . افراد خودشیفته چنان غرق عشق ورزی به خود هستند که دیگر ارزش قائل شدن و دوست داشتن دیگران برایشان غیر ممکن میشود . مشاوره خانواده آویژه پیشنهاد انجام تست های شخصیت پیش از ازدواج ، ویژگی های شخصیتی افراد را مشخص میکند . زیرا زندگی افراد خودشیفته نهایت فرد را دچار افسردگی میکند .

تعریف اختلال شخصیت خود شیفته چیست؟

تعریف اختلال شخصیت خود شیفته  عرت است از فردی که خودبزرگ بینی اغراق آمیز دارد . فردی که خود را برتر از قتمندترین ، ثروتمندترین ، هوش ترین ، محبوب ترین و مشهورترین افراد تصور می کند . این گونه افراد تمام چیزهای خوب را برای خود می دانند . طبق تعریف اختلال شخصیت خود شیفته این افراد دچار تکبر و غرور بیش از اندازه و اعتماد به نفس کاذب هستند . به نظر می رسد این اختلال شخصیت بین مردان بیشتر از زنان رخ می دهد . این گونه افراد ، افراد قابل اعتمادی برای دوستی نیستند . دوسنی غیر صادق اند و ممکن است دست به تصمیم گیری های خطرناک و یا حتی غیر اخلاقی بزنند . از دیگر ویژگی های این افراد این است که دائم به دیگران حسادت میورزد اما طوری وانمود میکند که انگار دیگران به او حسودی میکنند .

علائم اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

علائم اختلال شخصیت خود شیفته خود بزرگ بینی ، غرور و تکبر ، اعتماد به نفس بیش از حد می شد . فرد مبتلا به اختلال شخصیت خود شیفته ک و تصور ستی از خود واقعیش ندارد . تصور می کند هر زمینه ای بهترین حالت ممکن قرار دارد و همین تصور عث می شود خود را نسبت به دیگران برتر و بهتر بداند . از دیگر علائم اختلال شخصیت خود شیفته آن است که فرد توقع دارد دیگران غلام حلقه به گوش او شند و دائما از فرد مبتلا به اختلال شخصیت خود شیفته تعریف و تمجید بکنند . فرد خودشیفته ممکن است دست به تحقیر و تمسخر دیگران بزند . استعداد ها و توانایی های خود را بزرگ جلوه می دهد و احساس شایستگی زیادی نسبت به دیگران دارد . خود محوری و مشورت نکردن از دیگر ویژگی هایاین افراد است .

ابتلا به اختلال شخصیت خود شیفته چگونه است؟

ابتلا به اختلال شخصیت خود شیفته می تواند تحت ثیر عوامل مختلف شد . یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به اختلال شخصیت خود شیفته روش تربیتی والدین است . والدینی که روش ‌تربیتی آن ها فرزند محور است ، فرزندانشان بیشتر خطر ابتلا به این اختلال هستند . این افراد برای فرزند این تصور را به وجود میاورند که آدمی برتر از سایر آدم هاست . این اختلال شخصیت بیشتر جوامعی که بر فردگرایی و نیاز های فردی توجه می شود رخ می‌ دهد و خطر کمتری جوامع جمع گرا را تهدید می کند . مشاغل یا سبک های زندگی که فرد بیشتر از حد معمول مورد احترام است و کانون توجه سایرین است ، احتمال مبتلا شدن به اختلال شخصیت خود شیفته بیشتر است .

 

مشکلات اختلال شخصیت خود شیفته چیست؟

مشکلات اختلال شخصیت خود شیفته گسترده است . اولین و مهم ترین مشکلات این اختلال شخصیت ، برقراری ارتط افراد مبتلا است . افراد مبتلا تصور می کنند همه اطرافیان ید راسی اهداف و خواسته های آن ها حرکت کنند . این افراد اطرافیان خود به گونه ای رفر می کنند که انگار برده ی آن ها بوده و جزئی از دارایی آنان هستند . اگر تحت فشار قرار بگیرند رفر تحقیر آمیز و شرم آور انجام می دهند . انتقاد پذیر نیستند و انتقاد دیگران را از حسودی می دانند و نسبت به بی اعتنایی و تحقیر حساسند . افراد خودشیفته دیگران را عامل ناکامی و شکست خود می دانند . میزان ااک افراد خودشیفته از خودشان ، تحریف شده و اغراق آمیز است . برای این افراد هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست و همیشه احساس نارضایتی دارند .

مان اختلال شخصیت خود شیفته ممکن است؟

مان اختلال شخصیت خود شیفته بسیار مشکل است زیرا اولین قدم برای شروع مان این است که فرد این اختلال را بپذیرد و صدد مان آن شد . اما معمولا این افراد به دلیل خودشیفتگی نمی پذیرند و همین نپذیرفتن مان را مشکل می کند . همزمان مان فرد مبتلا ید خانواده هم تحت مان قرار بگیرد . بیمار ممکن است برای مان مقاومت کند پس مانگر ید تلاش کند ارتط و پیوندی محکم بین خود و بیمار برقرار کند . مان اختلال صورتی امکان پذیر است که از روش هایی استفاده کنیم که بیمار به تصویر واقعی از خودش نزدیک شود . ید روحیه‌ انتقاد پذیری را فرد لا ببریم ، فرد را ید به فعالیت های اجتماعی ، ارتط و مشارکت دیگران تشویق کرد روحیه همدلی را فرد مبتلا به اختلال خود شیفته تقویت کنیم .

روابط عاطفی افراد مبتلا به اختلال شخصیت خود شیفته چگونه است؟

مشکلات اختلال شخصیت خود شیفته فقط ارتطات فردی خلاصه نمیشود . این افراد به دلیل تیپ شخصیت و نوع کلام و چهره جذابی که از خود نشان میدهند معمولا افراد زیادی را مجذوب خود میکنند . چون این افراد ورشان است که از دیگران  برتر هستند نتیجه میتوانند براحتی دیگران را فریب دهند . معمولا بعد از مدتی که از دوستی و ازدواج این افراد گذشت چهره واقعی آنها نمایان میشود . همسر و دوسن این افراد همیشه احساس میکنند از سوی او نادیده گرفته میشوند و به مرور عزت نفسشان کاهش می یابد . افراد خودشیفته اصولا برای اینکه مهر ئید بر بهترین بودن خودشان بزنند افراد صاحب نفوذ رابطه برقرار میکنند . روابط آنها پایدار نیست زیرا آنها مانند طبل تو خالی هستند و به دلیل رفرهای ناشایست خیلی زود اطرافیانشان پراکنده میشوند .

 

چگونگی شکل گیری شخصیت خود شیفته

مان اختلال شخصیت خود شیفته معمولا زمانی صورت میگیرد که فرد به دلیل فخر فروشی به دیگران تنها و منزوی میشود و این حالت به روان مانگر یا مشاور مراجعه میکند . مشاوره روانشناسی این افراد نشان میدهد دوره کودکی فقط روی تقاط مثبت آنها کار شده است  و والدین به کودک آموزش نداده اند که  هر فردی نقاط منفی و ناتوانی هایی هم دارد . زمانیکه والدین توانایی های کودک خود را به رخ دیگران میکشند و مدام مورد تشویق قرار گرفته است کودک نیاموخته که هر فردی توانایی ها و ناتوانایی هایش ارزشمند است . آنها وقتی بزرگ میشوند به دلیل کنترل گری و سیستم غلط تربیتی که داشتند فاقد اعتماد به نفس میشوند و برای پنهان کاردن کاستی های خود به ظاهر خود میپردازند و به مرور دچار اختلال خود شیفته و شخصیت نمایشی میشوند .

سوالات متداول

علل اصلی ابتلا به اختلال شخصیت خود شیفته چیست ؟

علل محیطی و ژنتیکی ، از دلایل محیطی تربیت ناست و وابستگی های نامتعارف به والدین و پاداش و تنبیه افراطی و دلایل ژنتیکی نوعی نارسایی بخش خاکستری مغز که مسئول روابط عاطفی و شفقت فرد است .

مان اختلال شخصیت خودشیفته به چه صورتی است ؟

مان به دلیل عدم همکاری فرد امکان پذیر نمیشود اما روان مانی صورت مراجعه صورت میگیرد که معمولا تغییرات پایداری اتفاق می افتد .

چرا جذب افراد دارای اختلال شخصیت خود شیفته میشویم ؟

زیرا آنها برخورد اول خود را افرادی اعتماد به نفس لا ، کار آمد ، تجربه و همراه موفقیت های کاری نشان میدهند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Personality disorders – Diagnosis and treatment

 

اختلال شخصیت خود شیفته چگونه مان می شود؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 4:59
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت

کمبود عزت نفس از ویژگیهای افراد فاقد جرات مندی است که افراد خجول، ترسو، کم حرف ،افسرده، مضطرب و افراد مبتلا به اختلالات شخصیت وابسته و اجتنابی دیده میشود. خصیصه اصلی این افراد ترس از بودن جمع و ابراز وجود و بیان خواستهها و عدم رفع آنها میشد. مشکل کمبود اعتماد به نفس  هر سنی و هر قشری از افراد ممکن است دیده شود؛ تنها تفاوتشان شدت علائم و کیفیت آنها است، به طور مثال کودکان مشکل کمبود اعتماد به نفس بر روی طیفی از خفیف، متوسط و شدید قرار میگیرند. خصوص سایر گروههای سنی همین طیف برقرار است.


بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس نوجوانان دختر و پسر


پیامدهای کمبود عزت نفس

پیامدهای کمبود عزت نفس از مواردی است که آگاهی یافتن از آنها به اهمیت حضور اعتماد به نفس زندگی مصمم تر میشوید. هر فردی نیاز به پیشرفت زمینه های متفاوتی از جمله شغل، روابط، زندگی زناشویی دارد، واقع رقابت سنگینی برای موفقیت بین افراد وجود دارد. اما آیا تمام افراد مسیر موفقیت را پایان طی میکنند؟ چند صد افراد واقعا موفق میشوند؟ دلیل اینکه برخی پیروز و برخی زنده و از ادامه رقابت حذف میشوند چیست؟

آیا به حال به این سوالات فکر کردهاید؟ به نظرشما جواب چیست؟ حتما شما اطراف خود شاهد افرادی بودهاید که همه از آنها به عنوان اشخاص موفق و پیروز یاد میکنند. اگر دلیل موفقیت را از آنها جویا شوید بیشک به یکی از رموز پیروزی یعنی مهارت اعتماد به نفس اشاره خواهند کرد. اعتماد به نفس به معنی ور به تواناییهای خود رسیدن به هدف و انجام امور است؛ یکی از گام های اصلی رسیدن به تعالی و شکوفا شدن استعدادها میشد. بنابراین پیامدهای کمبود عزت نفس نقطه مقابل پیروزی، رشد و تعالی خواهد بود.


بیشتر بخوانید: راه های افزایش اعتماد به نفس خود


 

مان کمبود عزت نفس

توجه به پیامدهای کمبود عزت نفس مانند زنگ هشدار عمل میکند و حاوی این پیام است: از مسیر زندگی سالم منحرف نشوید و برای موفقیت موانع را دور بزنید. یکی از موانع همانطور که لا ذکر شد کمبود اعتمادبهنفس میشد؛ پس بد نیست ادامه به پیامدهای کمبود عزت نفس اشارهای کنیم.

کارمند خجول و مضطربی را نظر بگیرید که مقابل بینظمی همکارش سکوت میکند و مسئولیت کارهای او را به دوش میکشد و خستگی و کلافگی کار زیاد را به خانه میبرد، چه ثیر منفی بر روابط زناشویی و فرزندانش خواهد گذاشت؟

دانشآموزی  کمبود کمبود عزت نفس و ترس از حرفزدن، پاسخ به سوال معلم سکوت میکند . یا همیشه ردیف آخر کلاس مینشیند و پشت بقیه همکلاسیها قایم میشود، چه نگرش منفی نسبت به خود پیدا میکند؟

نوجوانی به دلیل نداشتن جسارت و نه گفتن جمع همسالان، گرفر مصرفمواد و رفرهای خطرناک و غیرقابلجبران میشود. از طرفی مایه سرافکندگی و شرم خانواده مقابل دیگران میشود.

زوجهایی که بهدلیل فقدان مهارت های زندگی (جراتمندی، اعتمادبهنفس، مهارتهای ارتطی)، حل مشکلات خود به روشهای ناسازگاری چون: زور، قهر و دعوا متوسل میشوند و بچه بغل دادگاهها به دنل طلاق میدوند.

حالکه پیامدهای کمبود عزت نفس آشنا شدید، به دلایل ایجاد کمبود اعتماد به نفس افراد نگاهی میاندازیم. اینکه چه افرادی دچار کمبود اعتماد به نفس میشوند.


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس کودکان و پیشرفت تحصیلی


علائم کمبود عزت نفس

علائم کمبود عزت نفس دامنه گستردهای را شامل میشود که ذیل به رزترین آنها اشاره شده است.

عدم شناخت تواناییها و ویژگیهای مثبت خود: از جمله علائم کمبود عزت نفس، نداشتن ک ستی از توانمندیها و نقاط مثبت خود میشد.

عدم مسئولیت پذیری: افراد علائم کمبود عزت نفس از پذیرش مسئوولیت و تعهد زمینه های شغلی، روابط بینفردی، فراری هستند؛ ریشه آن به عدم ور و ایمان به توانایی انجام امور محوله میشد. بهعنوان مثال: وقتی خانه مسئوولیت پذیرایی از مهمانها به آنها واگذار میشود، بهدلیل ترس از خرابکاری و آبرو ریزی بهانه تراشی و سپردن به افراد دیگر، سعی میکنند از زیرکار روند.

مقایسه گر هستند: مدام خود را دیگران مقایسه میکنند و ویژگیهای مثبت این افراد را بزرگ جلوه میدهند و خود را ضعیف و ناتوان میبینند.

بی تحرک و منفعل هستند: معمولا این افراد ورزش، تفریح کردن، میانه خوبی ندارند. زمان خود را صرف فعالیت های بیتحرکی مثل: تماشای تلویزیون، شنیدن موسیقی میکنند.

خودکم بینی دارند: موفقیت های خود را ناچیز و بیاهمیت میپندارند و معتقدند از پس هیچ کار سختی برنمیآیند.

ریسک پذیر نیستند: اهل خطر کردن مسیر موفقیت نیستند. معمولا از فعالیتهای هیجانی و تجارب زه دوری میکنند.

از جمع فراری هستند: برخی از افراد علائم کمبود عزت نفس از حضور جمع و صحبت مقابل دیگران امتناع میکنند. معمولا خود را گوشی، تلویزیون، کب سرگرم میکنند.

به تنهایی علاقه دارند: علیرغم میل طنیشان جهت حضور فعالیتهای گروهی، ترجیح میدهند به تنهایی کاری را انجام دهند؛ بهاصطلاح “سعی میکنند تو چشم کسی نشند”.


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس کودکان ابتدایی


 

مهمترین علائم کمبود عزت نفس

فاقد مهارتهای ارتطی: این افراد برقراری و تدوام رابطه مشکل دارند. کم پیش میآید فردی که از عدم اعتماد به نفس رنج میبرد، شروعکننده یک گفتوگو شد، معمولا روابط خیلی قاطی نمیشوند و سرد و انعطاف ناپذیر رفر میکنند. تماس چشمی ضعیفی دارند و خیلی اهل حرف زدن و توضیح دادن نیستند. مقابل سوالات دیگران کوه جواب میدهند و دنل راهی برای قطع صحبت و ترک موقعیت میگردند. این مورد بین افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیشتر دیده میشود ، مشخصه اصلی این افراد، گریز از جمع، بهدلیل ترس از تحقیر شدن و مورد تمسخر واقع شدن توسط دیگران میشد.

بد بین هستند: به جنبههای منفی هر رویدادی بیشتر توجه میکنند. موفقیتهای خود را به عوامل بیرونی، چون: شانس، تقدیر، افراد نسبت میدهند؛ مقابل خود را عامل اصلی شکستهایشان میدانند و خود را سرزنش و نقد میکنند. این مورد افراد افسرده به وفور دیده میشود، این دید منفی نه تنها خودشان، بلکه دیگران و دنیای اطراف را هم بر میگیرد.

من نمیتوانم: جمله خیلی معروفی که به کرات از زن افراد اعتمادبهنفس پائین شنیدهای میشود.

امیدی به تغییر ندارند: برای این افراد تغییر، واژهای نامانوس و غریب است. آنها معتقدند همانطورکه هستند ید به زندگی ادامه دهند و هیچ راهی برای حل مشکل و تغییر ویژگیهای منفی وجود ندارد. بههمیندلیل، معمولا مقابل پیشنهاد اطرافیان جهت مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی و تحت مان قرار گرفتن، مقاومت به خرج میدهند؛ البته این طرز تفکر همان مراحل اولیه بیشتر دیده میشود و به مرور قرار گرفتن روند مشاوره خانواده و مان از میزان آن کم میشود و به مراتب انگیزه و امید فرد به تغییر و اصلاح سبک زندگی و ضعف هایش بیشتر میشود.


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس استفاده از راهکارهای تضمینی


دلایل ایجاد کمبود عزت نفس

دلایل ایجاد کمبود عزت نفس و چه افرادی دچار کمبود اعتماد به نفس هستند؟ این بخش مقاله توضیح داده میشود. دلایل ایجاد کمبود عزت نفس را به تفکیک دوره های سنی پائین آوردهایم.

کودکی – نوجوانی: والدین سختگیر یا سهلگیر، تنبیه بدنی، سوء رفر جسمی، جنسی توسط مراقبین ، والدین سرد و انعطاف ناپذیر ابراز محبت، محیط سرزنشگر و نقاد، تبعیض بین فرزندان، مقایسه همسالان، نادیده گرفتن موفقیتهای کودک و نوجوانان، اغراق شکستها و نقاط ضعف، افتتحصیلی و ترکتحصیل نوجوان، محیط خانگی نامعتبر و آلوده به مصرفمواد، مشکلات روانی (افسردگی، اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی و سوءمصرفمواد).

بزرگسالی: از جمله دلایل ایجاد کمبود عزت نفس  بزرگسالی، میتوان به این موارد اشاره کرد: مشکلات مالی، محیط کاری پر از استرس و ارزیابیهای منفی، زندگی زناشویی ناموفق، اعتیاد، تجارب کودکی آسیبزا، مشکلات روانی(افسردگی، اضطراب اجتماعی)، اختلالات شخصیت(اختلال شخصیت وابسته و اجتنابی)، محیط خانوادگی سرزنشگر، نادیده گرفتن موفقیتها و بزرگنمایی شکستهای افراد توسط دیگر اعضای خانواده، معاشرت افراد بدبین و منفی، ناامیدی و ماندگی.


بیشتر بخوانید: کمبود اعتماد به نفس، علائم و مان


 

سوالات متداول

اعتماد به نفس چیست؟

اگر شما از میزان لایی اعتمادبه نفس برخوردارید، ید به شما تبریک گفت، اما لازم است بدانید که اعتماد به نفس یک مهارت است و صورتی که تقویت و تربیت نشود احتمال دارد همانند هر مهارت دیگری افت کند و برای شما دسرساز شود، پس حتما راهکارهای ارتقا و بهبود آن را هر روز خود مرور کنید.

اگر اعتماد به نفس نداشتیم چکارکنیم؟

شما ید بتوانید میزان اعتمادبه نفس خود را بسنجید. مشخص کنید چه سطحی از آن قرار میگیرید. اگر پس از بررسی خودن به این نتیجه رسیدید که سطح پائینی از اعتماد به نفس قرار دارید، اولین قدم به روانشناس و مشاور حرفهای مراجعه کنید و خصوص بهبود و ارتقای مهارت اعتماد به نفسن تلاش نمائید.

اعتماد به نفس به سن خاصی محدود میشود؟

خیر اعتماد به نفس به سن خاصی محدود نمیشود و ید سراسر عمر و دوره های رشدی انسان مورد توجه قرار گیرد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Lack Of Confidence And Help | PsychologistAnywhereAnytime

 

علائم کمبود عزت نفس چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت 4:29
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 11 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» چگونه از اعتیاد به فیلم پورن رها بشیم؟ (شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۳)
» حل اختلافات زناشویی چگونه ممکن است؟ (جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۵)
» چگونه نشانه های زندگی ناموفق بشناسیم ؟ (پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰)
» معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام چیست ؟ (پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۹)
» بهترین شیوه انتقاد از همسر چیست؟ (پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۷)
» وقتی مجردی بهتر است یا متاهلی؟ (سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸)
» تشکر از همسر- چگونه از همسرم تشکر کنم؟ (سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۱)
» عذر خواهی از همسر- چگونه از همسرم عذرخواهی کنم؟ (دوشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۸ | ۰۶:۴۵)
» ۱۰ راهکار برای مدیریت روابط عاطفی (دوشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۸ | ۰۵:۴۳)
» چگونه روابط عاطفی زن و شوهر بهتر می شود؟ (یکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ | ۰۵:۲۴)
» عوامل زندگی مشترک بدون ازدواج چیست؟ (شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ | ۰۶:۴۲)
» راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج چیست؟ (شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ | ۰۵:۴۷)
» راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج چیست؟ (شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ | ۰۴:۵۸)
» با انواع روش های شوهرداری موفق آشنا شوید (چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ | ۰۵:۱۰)
» با مدیریت استرس اجتماعی کودکان آشنا شوید (سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۸ | ۰۴:۴۵)
» انتظارات زنان از مردان در زندگی زناشویی چیست؟ (دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ | ۰۴:۴۶)
» با ۱۰ راهکار مدیریت استرس اجتماعی آشنا شوید (یکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۸)
» با ۱۰ راهکار مدیریت استرس اجتماعی آشنا شوید (یکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ | ۰۷:۰۰)
» مهمترین راه های کاهش استرس و اضطراب چیست؟ (یکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ | ۰۶:۰۶)
» مهمترین راه های کاهش استرس و اضطراب چیست؟ (یکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ | ۰۵:۱۴)

صفحه قبل 1 صفحه بعد
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
» بازديد امروز : 38
» بازديد ديرور : 115
» بازديد ماه گذشته : 153
» بازديد سال گذشته : 8430
» كل بازديد : 8430

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 368
» مجموع نظرات : 0
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 35.172.195.82
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
× بستن تبلیغات