مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب

مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
تورزبلاگ
۵٫۰
۰۱

تنبیه بدنی کودک از اتفاقات عجیب و ناشایستی بود که همین چند سال پیش هم جامعه ما رواج زیادی داشت و خانواده ها آن را ابزار مناسبی برای تربیت فرزند خود می دانستند . تنبیه بدنی کودک به نوعی اولین و شایع ترین آزار بزرگترها برای تربیت فرزندانشان بود . اما به مرور زمان عوض شدن نسل ها و تبدیل شدن بچه های آن زمان به پ و ما های کودکان دوره بعد به دلیل ک از آسیب های بسیار زیاد تنبیه بدنی کودک این روند کاهش نسب چشمگیری پیدا کرد . والدین لاتر بردن آگاهی و اطلاعات خود ره نحوه صحیح فرزند پروری دیگر از تنبیه بدنی کودک استفاده نمی کنند . تنبیه بدنی کودک هم عواقب منفی کوه مدت را بر میگیرد و هم فرد را دچار آسیب های جسمی و روحی بلند مدت میکند . ادامه بیشتر راجع به تنبیه بدنی کودک صحبت میکنیم .

عوارض تنبیه بدنی کودک

عوارض تنبیه بدنی کودک همانطور که اشاره شد هم کوه مدت وهم بلند مدت نمایان خواهد شد . به عنوان مثال میتوان از اتفاقاتی مثل کم حرف زدن و انزوا طلبی به عنوان عوارض تنبیه بدنی کودک اشاره کرد. شاید والدین کودک ندانند که وقتی برای یک ر زی کردن بی موقع جمعی که مناسب نیست کتک زدن بچه، بیشتر شرایط گوشه گیری کلی آنها را فراهم میکنند . عوارض تنبیه بدنی کودک بلند مدت نیز قطعا خودش را به نحوه سنگین تری نشان خواهد داد . عوارض تنبیه بدنی کودک را شاید بتوان دوران بزرگسالی آن و عدم اعتماد به نفس لازم برای برقرار کردن ارتط و صاحب نظر بودن او به وضوح مشاهده کرد . این طور افراد بزرگسالی به مراتب سخت تر مان میشوند و مدت زمان زیادی نیز برای از بین بردن این عوارض گاهی وحشتناک لازم دارند.

تنبیه بدنی کودک توسط ما

تنبیه بدنی کودک توسط ما شاید نگاه اول کاملا عادی به نظر برسد و ما اینگونه قلمداد کنیم که ما هر کاری که میکند برای خیرخواهی و صلاح فرزند خود هست و خواهد بود . صورتی که این ور کاملا اشته است. یک ما حتما خوبی و صلاح فرزند خویش را میخواهد و ممکن است بخاطر فرهنگی که آن رشد کرده است تنبیه بدنی کودک توسط ما را کاملا عادی تلقی کند اما ید به این نکته که تربیت فرزند کار بسیار حساس و مهمی هست نیز توجه شود . ممکن است ما به لحاظ سطح معلومات یا مطالعات به قی قوی نشد که عوارض بسیار ماندگار و ثیر  تنبیه بدنی کودک توسط ما آشنایی داشته شد . این شرایط حضور یک روانشناس تجربه روند تربیت کودک و رفر هایی که والدین برای او اعمال میکنند میتواند ست ترین اقدام شد .

 

عوارض تنبیه بدنی کودک چیست؟

برخی از کودکان که برای اختلالات روانی احتمالی به مشاوره خانواده ارجاع داده میشوند بعد از مصاحبه های به عمل آماده مبتلا به وسواس فکری یا وسواس عملی تشخیص داده میشوند. این شرایط معمولا مشاوره کودک برای فرد نظر گرفته میشود . البته قصد ما از بیان این موضوع این بود که مشاوره روانشناسی به این مطلب اشاره میشود که اختلالات روانی زیادی ممکن است کودکی که تنبیه میشود را تهدید کند که وسواس فکری یا عملی از جمله آنها است . کودک به قی دچار کمبود عزت نفس میشود که دائم مراقب این است مدا کاری کند که توسط پ و ما یا بزرگترها تنبیه بشود . این افکار به قی ذهن فرد تکرار و تکرار میشود که کودک مبتلا به وسواس میشود که به مرور زندگی نرمال فرد ممکن است مختل شود .

تنبیه بدنی کودک توسط پ

تنبیه بدنی کودک توسط پ نیز گاهی ابعاد وسیع تر و پیچیده تری روی کودک ثیر می‌گذارد. تنبیه بدنی کودک توسط پ به راحتی میتواند دیدگاه او نسبت به دنیا را تغییر دهد. معمولا پ منبع انرژی و قابل اعتماد ترین فرد دنیا برای کودک است. واقع پ قهرمان زندگی کودک است چون نظر او قویترین و توانا ترین فرد روی زمین پ است. این احساس امنیت و انرژی مثبت میتواند به سال های آینده و دوره های رشدی مختلف کودک انتقال پیدا کند.

این اتفاق زمانی می‌افتد که پ چهره خود را حد امکان نظر کودک خدشه دار نکند. وقتی کودک توسط پ خود تنبیه بدنی را تجربه میکند به تیج اعتماد و اطمینان خود را به پ از دست میدهد. از طرفی برخوردهای تند و بداخلاقی پ ضمیر ناخودآگاه کودک ذخیره میشود و از مدت نیز تبعات مختص به خود را دارد.

بدترین نوع تنبیه بدنی

بدترین نوع تنبیه بدنی چیست ؟ این شاید سوال خیلی از والدینی شد که کودک منزل خود دارند. پاسخ این سوال به وضوح مشخص میشد. کلا این سوال که بدترین نوع تنبیه بدنی کدام است از پایه اشته میشد. کل تنبیه بدنی کودک به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برعکس روانشناسان خانواده این کار را به طورکلی و به روشنی  رد میکنند. این عمل به جز کشته شدن اعتماد به نفس کودک و خود کم بینی او نتیجه دیگری را به ر نخواهد آورد. کودکی که برایش مشخص شد که پ تو، تو را برای هر چیزی ممکن است تنبیه کند ، رو به مخفی کاری از والدین می آورد و کم کم این رفر جزئی از شخصیت او خواهد شد . آینده و بزرگسالی فرد نمیداند چرا و به چه علت اما این رفر را تعامل انسانها انجام میدهد .

اعتماد به نفس (self confidence)

اعتماد به نفس (self confidence) از جمله دیگر فاکتورهای مهمی است که از بین رفتن آن میتواند عاقبت تنبیه بدنی کودک توسط والدین شد. کودک وقتی که هر عمل خود ز خوردی مثل کتک زدن را ببیند به تیج قت اظهار وجود را از دست خواهد داد. ادامه زندگی به تیج فرد می آموزد که هیچ اهمیتی برای اطرافیان ندارد و اصولا ثیری جامعه خود ندارند. کودک طول زمان به بزرگسالی تبدیل میشود که نه قت ارتط سازی موثری را دارا میشد و نه موفقیت خاصی کارها و فعالیت های اجتماعی خود کسب میکند. روانکاوی به این مسئله به صراحت اشاره میشود که تمام احساسات سرکوب شده دوران کودکی به صورت کاملا واضح و قت دوران بزرگسالی ثیر میگذارد و به صورت بیماری های مختلف فرد ظاهر میشوند.

 

زن ستیزی / مرد ستیزی

این احتمال کاملا وجود دارد که فردی که تنبیه میشود آینده نسبت به والدی که او را تنبیه بدنی میکند حالت خشم و پرخاشگری داشته شد. البته این فقط به شخص والد منتهی نمیشود. این حالت از خشم و عصنیت را به تمام هم جنس های والد تنبیه کننده تعمیم میدهد. مشاوران خانواده  (counselors-family) به این نکته اعتقاد دارند که مثلا اگر پسری توسط ماش تنبیه شود و این تنبیه ها همیشگی و دایم شد ، احتمالا کودک عقده ای را به وجود می آورد که موجب بروز رفرهای زن ستیزانه از کودک بزرگسالی شود.

بسیاری از متجاوزین به عنف اعترافات خود و مصاحبه های لینی که از آنها به عمل آمده است اذعان کرده اند که این رفرها و گرایشات از کودکی آنها شکل گرفته است . بنابراین نتیجه میگیریم مورد ترتیب فرزندان دقیقا ید مثاله هر چه می کاریم و خواهیم کرد را مد نظر قرار دهیم .

سوالات متداول

مهمترین عوارض تنبیه بدنی کودکان چیست؟

از بین رفتن عزت نفس، عدم اعتماد به والدین، عدم تمایل به ابزار وجود جامعه زمان بزرگسالی

آیا تنبیه بدنی اعتماد به نفس کودک را کاهش میدهد ؟

قطعا تنبیه بدنی کودک توسط والدین ارتط مستقیمی عدم اعتماد به نفس کودک بزرگسالی دارد .

از نظر روانشناسی (psychology) تنبیه بدنی چه ثیراتی بر کودک میگذارد ؟

حس پرخاش به همجنس والد تنبیه کننده ، بزهکاری ، تجاوز از جمله آسیب هایی میشد که فرد تنبیه شونده ممکن است بزرگسالی آنها رو به رو شود .

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: The State of Research on the Effects of Physical …

 

عوارض تنبیه بدنی کودک چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت 7:05
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 33 | لينك ثابت
۵٫۰
۰۱

وسواس کودکان را ابتدا ید تعریف کرد . وسواس بطور ساده یعنی تکرار مداوم یک عمل . مثل تکرار مدام دست شستن یا چک کردن مدام یا شیر آب .  وسواس کودکان ممکن است یک اتفاق شروع شود . مثل از دست دادن پ یا ما یا طلاق والدین . روانشناسی کودک نشان می دهد که بعد از بروز اتفاق حالت های اضطراب و استرس کودک بوجود می آید . اولین قدم بعد از دیدن علائم وسواس کودکان مراجعه به مشاوره کودک است . اگر کودک برای انجام هر کاری وقت زیادی صرف می کند . اگر کودک مدام حرف های تکراری از کارهای روزانه که انجام می دهد می زند  . اگر کارهای قبل از خوابش مدت زمان زیادی طول می کشد . همه این ها نشان دهنده وجود زمینه های بروز وسواس کودکان است .

مان وسواس کودکان

مان وسواس کودکان مراجعه به مشاوره اختلال کودک امکان پذیر است . هر چق نسبت به این علائم توجه نشان دهید  وسواس کودکان را راحت تر میشود مان کرد . راه کارهای مشاوره تربیت کودک برای مان وسواس اگر بطور مرتب انجام شود خیلی راحت قابل مان است . رفرمانی کنار مان داروئی اولین مقدمه شروع مان است . اگرچه وسواس کودکان ریشه میکند و ممکن است پس از مدتی دوره شروع شود . اما ید برای مان وسواس اهمیت قائل شد به روند رشد کودک آسیب وارد نشود . اگر والدین از همان کودکی نسبت به عزت نفس کودک توجه نشان دهند امکان دارد وسواس کودکان بوجود نیاید . اگر کودکی نسبت به مان وسواس کودکان تلاش نشود . بزرگسالی فرد نگرانی روبرو میشویم که توانایی رسیدگی به کارهایش را ندارد .

انواع وسواس کودکان

انواع وسواس کودکان را به دو گروه وسواس فکری و عملی تقسیم می کنند . مشاوره کودک وسواس کودکان را نشانه هایی مثل فکرهای آزار دهنده یا تصورات اضطراب آور بیان میکند . ترس هایی مثل ترس از دست دادن نزدیکان یا ترس آسیب رساندن به اطرافیان از انواع وسواس کودکان است . ست و کامل انجام شدن کارها یا حساس بودن به وقت و زمان دقیق از نشانه های  وسواس کودکان است . نوع دوم وسواس کودکان وسواس عملی است . وسواس عمل کارهایی تکراری مثل شستن مداوم دست ها صورت میگیرد . لس عوض کردن مداوم یا طول کشیدن پوشیدن لس از نشانه های وسواس کودکان است . روانشناسی کودک دارای وسواس نشان میدهد داشتن والدین مضطرب یا والدینی که  بر ست و کامل انجام دادن کارها اصرار دارند میتوانند زمینه ساز بروز وسواس شند .

علائم وسواس کودکان

علائم وسواس کودکان را والدین می توانند به سرعت تشخیص دهند . اگر کودک مدام نگران تمیزی و کثیفی وسایل خانه است . اگر کودک خانه بطور مداوم دست هایش را میشود . اگر نسبت به انجام تکالیف بیش از اندازه حساس است . همه از علائم وسواس کودکان است . کودکی که مدام تکالیفش را پاک میکند و مینویسد از نظر مشاوره اختلال کودک وسواس دارد . کمالگرایی منفی از ویژگی های دیگر کودک وسواسی است . دیگر علائم وسواس کودکان اینست که همیشه به تعداد مشخص به وسیله مشخصی ضربه میزنند . اعداد را به دو دسته خوب و بد تقسیم می کنند و فقط اعداد خوب را میشمارند . بشدت نسبت به تقارن و چیدمان لوازم حساس هستند . مان وسواس کودکان OCD به ارزیابی های مختلفی مثل ارزیابی سن ، بلوغ و شدت بیماری بستگی دارد .

 

مان داروئی وسواس کودکان

مان داروئی وسواس کودکان برای تنظیم سروتونین مغز انجام می شود . مشاوره اختلال کودک پایین بودن سطح سروتونین مغز را یکی از عوامل ایجاد وسواس میداند . مان داروئی وسواس کودکان از طریق داروهایی مثل کلومیپرامین ، زولوفت ، سیلوپرام ، فلوکساتین ، سرترالین که عث افزایش سروتونین مغز میشوند انجام میشود . انواع وسواس کودکان را میشود از طریق دارو مانی و مواجه کردن کودک آنچه عث اضطرابش میشود مان کرد . مان وسواس کودکان  حتما ید بطور کامل و کمک مشاوره تربیت کودک انجام شود . نقش والدین تسریع بهبود وسواس کودکان بسیار حیاتی است . والدین کم کردن عامل اضطراب و لا بردن حس امنیت کودک میتوانند مان وسواس کودکان کمک کنند . مشاوره کودک   رفر مانی کودک را برای مقابله برابر تکرار کارهایش آموزش میدهد .

نحوه برخورد والدین کودک وسواسی

برای مان انواع وسواس کودکان روانشناسی کودک نشان میدهد والدین هم ید همکاری های لازم را داشته شند . والدینی که نسبت به علائم وسواس کودکان بی تفاوت هستند ظلم بزرگی به فرزند خود می کنند . والدین نید از مطرح کردن مشکل مشاوره کودک نگرانی داشته شند . صحبت مشاوره اختلال کودک مورد وسواس اطمینان خاطر از مان را والدین بوجود می آورد . برای مان وسواس کودکان والدین ید به پذیرش برسند بتوانند کودک خود را یاری کنند . والدین می توانند به کودک امیدواری بدهند . والدین ید مراحل مان را برای کودک خود توضیح بدهند . دوره مان وسواس کودکان ممکن است طولانی شد پس والدین ید برای کودک فضای آرامی را فراهم کنند . صحبت مشاوره کودک میتواند به شما آرامش دهد که این مسئله تنها نیستید .

اثرات منفی وسواس کودک

وسواس کودکان مسفانه آثار منفی زیادی به دنل دارد . کودک وسواسی دچار عدم تمرکز کارهای شخصی و تکالیف مسه می شود . روانشناسی کودک وسواسی نشان می دهد کودک بخاطر تکرار یک سری افکار ذهنش دیگر نمی تواند روی کارهای دیگر تمرکز کند . وسواس کودکان عث میشود کودک از برقرای ارتط دیگران خودداری کند . کودک دارای OCD مدام فکر میکند که ممکن است به دیگران آسیب برساند پس از دیگران دوری میکند . انواع وسواس کودکان بصورتی است که کودک گمان می کند اگر کارها را به شیوه ثابت و مدل خاصی انجام ندهد عث آسیب به دیگران میشود . مان داروئی وسواس کودکان حتما ید همزمان مراجعه به مشاوره کودک شد . مراجعه به مشاوره تربیت کودک عث می شود کودک و والدین  احساس رضایت بهتری از نحوه مان وسواس داشته شند .

 

اقدامات رفری تسریع مان وسواس

هدف اصلی مان وسواس کودکان کاهش افکار وسواسی است . مان داروئی وسواس کودکان مدت زمان اثربخشی دارو حدود ۸ ۱۲ هفته میشد . برای سرعت بخشیدن به این روند بهتر است کودک از جهت جسمانی زیر نظر متخصص تقویت شود . والدین ید مراقب شند افکار کودک به اعتقاد او تبدیل نشود . زیرا اعتقاد پیدا کردن به افکار وسواسی مانع از مان میشود . بهتر است گاهی به افکار وسواسی جاهایی که امکان بروز ندارند به عمد فکر شود متوجه بی اثر بودن آنها شوند . شناخت زمینه های بروز وسواس و کنترل آنها اهمیت زیادی دارد . مان وسواس کودکان از جهت آسیب رساندن به روند رشد شخصیتی آنها قابل توجه است . مان انواع وسواس کودکان ید مان ید بصورت ریشه ای صورت بگیرد کودک دچار مشکلات بزرگتری نشود .

سوالات متداول

چه چیز وسواس کودکان را تشدید می کند ؟

حساسیت بیش از اندازه والدین برای بی نقص بودن تکالیف و بی توجهی به علائم وسواس کودک ، فضای متشنج و پر استرس خانه عث تشدید وسواس میشود .

علت فکرهای وسواسی کودک چیست ؟

کمبود سروتونین مغز عث بوجود آمدن اضطراب و استرس میشود و کودک برای فرار از اضطراب دچار افکار تکراری می شود .

وسواس کودک چگونه برخورد کنیم ؟

مراجعه به روانشناس کودک و تقویت روحی و جسمی کودک برای مقابله وسواس از مهمترین کارهای والدین است .

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Obsessive-Compulsive Disorder 

 

علائم وسواس کودکان چیست ؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 2 امتياز توسط 1 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت 6:20
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 40 | لينك ثابت
۵٫۰
۰۱

وسواس شدید یا OCD  از انواع بیماری های مربوط به روان انسان است . وسواس می تواند همه انسانها وجود داشته شد. اما جایی که مانع از انجام امور روزمره زندگی نشود بیماری محسوب نمیشود . مشاوره خانواده معتقد است OCD نوعی اجر انجام و تکرار کار و فکر است . مشاوره روانشناسی افراد دارای اختلال وسواس شدید این را نشان میدهد که افراد برای رهایی از فکری که آن ها را اذیت می کند مدام کارهای تکراری انجام میدهند . مثلا افراد دارای اختلال OCD  دست هایشان را میشویند یا بصورت پی پی چک میکنند شیر گاز ز نشد . این افراد مدام نگران هستند که به دیگران آسیب برسد . یا حتی مدام فکر میکنند خودشان عث آسیب به دیگران میشوند . مان وسواس به این بیماران کمک میکند بتوانند زندگی خود را بصورت طبیعی پیش ببرند .

اختلال وسواس شدید فکری

اختلال وسواس شدید فکری  از انواع بیماری های مربوط به روان است . وسواس فکری مربوط به تصورات و افکار مزاحمی میشود که مدام تکرار میشوند . مشاوره روانشناسی افراد دارای وسواس نشان میدهد که این افراد کودکی زداری زیادی مواجه شده اند . تحقیقات نشان میدهد، زمانیکه کودک مدام امر و نهی میشود . زمانیکه کودک مدام کنترل میشود دچار اضطراب میشود. برای کاهش این اضطراب مدام فکرهای مختلفی انجام میدهد . پس زمینه های بروز اختلال وسواس شدید فکری بوجود می آید . وسواس شدید فکری فرد دچار هذیان گویی  میشود . یعنی طوری گیر یک فکر و توهم میشود که همه را واقعی تصور میکند . فکر میکند که اگر به آن فکر عمل نکند حتما اتفاق بدی برایش رخ میدهد . گاهی این افراد تصور آسیب زدن به دیگران ممکن است از برقراری رابطه اجتناب کنند .

مان اختلال وسواس شدید

مان اختلال وسواس شدید را میتوان شامل چند مرحله دانست . مرحله اول مرحله رویارویی بیمار آنچه که به آن وسواس دارد است . یعنی مشاوره اختلال وسواس بیمار را وادار میکند عامل وسواس فکری یا عملی مواجه شود . اگر بیمار دچار وسواس شدید شد مانگر او را وادار میکند به عامل کثیفی دست بزند اما دست خود را نشوید . و چند دقیقه ای همان شرایط قی بماند و همینطور زمان را افزایش میدهد . مرحله دوم مرحله مان دارویی است . اختلال وسواس شدید فکری و عملی لازم است مان دارویی صورت پذیرد . کاهش سروتونین مغز عث بوجود آمدن وسواس میشود . نتیجه تجویز داروهای حاوی سروتونین ، ترشح آن مغز افزایش می یابد . مان اختلال وسواس شدید بصورت دارویی و رفری  عث میشود مراجع زودتر به رویارویی و پذیرش برسد .

 

وسواس شدید شستشو

وسواس شدید شستشو یا وسواس کثیفی شیوع زیادی بین مردم دارد . این نوع وسواس فرد بصورت اذیت کننده ای رها و رها دست های خود را میشوید حدی که ممکن است دست ها زخم شود . یا ممکن است مدام لوازم خانه را بشوید اما ز هم احساس رضایت نداشته شد . مان اختلال وسواس شدید شستشو مشاوره خانواده معتقد است که فرد دچار تردید میشود . فردی که وسواس شستشو دارد تردید دارد آیا دست ها و لوازم تمیز است یا هنوز آلودگی وجود دارد . این فکر پی پی ذهنش تکرار میشود . برای فرار از این افکار به دفعات شستشو را انجام میدهد . مشاوره اختلال وسواس علت وسواس شدید شستشو را ترس از آسیب زدن به خود و دیگران بیان میکند . فردی که دچار وسواس است تصور میکند آلودگی ها او را از بین میبرد .

اختلال وسواس شدید فکری و عملی

اختلال وسواس شدید فکری و عملی راه های مان دارد . اما مان زمان زیادی میبرد و همکاری کامل مراجع را میطلبد . این اختلال زنان و مردان شهت زیادی دارد . اما بعضی نشانه ها مردان بیشتر و متفاوت است . مثلا زن ها بیشتر دچار وسواس شستشو میشوند و مردها دچار وسواس بدشکلی بدن یا تقارن یا داشتن افکار ممنوع هستند . مشاوره اختلال وسواس بیان میکند وسواس شدید ممکن است منجر به فکر خودکشی شود . زیرا افراد احساس آرامش از عمل خود ندارند نتیجه برای راحت شدن از فکر ممکن است خودکشی کنند . OCD   افسردگی ممکن است همراه شود زیرا فرد مدام نگران است و برای رفع نگرانی ارتطات خود را کم یا قطع میکند . عوامل فرهنگی هر کشور میتواند نشانه های محتوای اختلال وسواس شدید فکری را تغییر دهد .

ارتط اختلال وسواس فکری و عملی

وسواس شدید عث موکنی یا پوست کنی میشود . مثلا فرد دوره بلوغ نسبت به آکنه صورت حساس میشود . مدام جوش ها را میکند و ز احساس خوبی ندارد . این کار اول عادت میشود و بعد تبدیل به دغدغه و تکرار . موکنی هم به همین صورت حتی ممکن است فرد غرق فکرکردن بشود و بدون اینکه بداند به آن عادت کند . افراد دارای وسواس شدید فکری و عملی  از حضور اماکن عمومی شلوغ که احتمال گرفتن بیماری آن وجود دارد اجتناب میکنند . ارتط بین وسواس فکری و عملی به این صورت است که مثلا وسواس شدید شستشو تصور آلودگی مربوط به وسواس فکری و اقدام به تمیزکردن وسواس عملی محسوب میشود . یا وسواس تقارن تصور عدم تقارن وسواس فکری و انجام عمل تکراری منظم کردن وسواس عملی را بدنل دارد .

وسواس بیخت انگاری

وسواس شدید زمینه ظاهر یا بدشکلی بدن جز وسواس هایی است که پیشرفت جامعه بیشتر میشود . توجه افراطی به چاقی و بدنل آن لاغری نامتعارف عث بوجود آمدن اختلال خوردن میشود . اشتغال ذهنی و نگرانی مدام مورد بدن عث بوجود آمدن وسواس و رفرهای تکراری مثل وزن کردن مداوم یا چک کردن بیش از اندازه جلو آینه میشود . مشاوره خانواده معتقد است مان اختلال وسواس شدید فکری افرادی که نسبت به هیکل خود احساس بدی دارند افزایش عزت نفس مان میشود . افزایش عزت نفس و مانی دارویی داروهای حاوی سروتونین عث کاهش وسواس  آنها میشود . از خصوصیات رز افراد دارای وسواس بیخت انگاری کمالگرایی  است . که مراجعه به مشاوره و آموختن مهارت های لازم میتوانند جهت مان اقدام کنند .

وسواس جمع کردن اموال و وسواس ناشی از مصرف مواد مخ

مشاوره روانشناسی افراد دارای اختلال وسواس شدید فکری و عملی نشان میدهد گاهی وسواس صورت مصرف مواد و داروهای توهم زا بوجود می آید . مصرف مواد روان گردان میتواند توهم آلودگی ایجاد کند و فرد برای راحت شدن از کثیفی مدام شستشو انجام می دهد . گاهی افراد دارای وسواس ذخیره کردن لوازم و وسایلی هستند که ممکن است هیچ وقت استفاده نکنند . اما انق از این لوازم  میخرند که حتی ممکن است جایی برای نگه داشتن آنها نداشته شند . این افراد اختلال وسواس شدید فکری دارند . یعنی خیال میکنند اگر این لوازم را نداشته شند یا دور بیاندازند برایشان مشکل ساز میشود . حتی ممکن است این لوازم را بدزدند به آرامش برسند .

 

سوالات متداول

آیا وسواس فکری شدید قابل مان است ؟

بله وسواس مدت زمان طولانی و کمک مشاوره روانشناسی به همراه دارو مانی و رفر مانی بعد از مدتی کاهش پیدا میکند و فرد میتواند بصورت عادی زندگی کند .

علائم وسواس فکری شدید چیست ؟

ترس از حضور اجتماع عدم برقراری ارتط اطرافیان و شستشوی مداوم بدن و لوازم خانه و همچنین وجود افکار مزاحم که مانع آرامش فرد میشود از علائم وسواس فکری شدید می شد .

تفاوت وسواس فکری و عملی چیست ؟

وسواس فکری مربوط به افکار و خرافات و هذیان های ذهنی میشد . اما وسواس عملی بعد از وسواس فکری می آید . یعنی   برا از بین بردن افکار وسواسی شروع به تمیزکاری و شستشو یا برطرف کردن آلودگی میکنیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را زمینه مشاوره مان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :  Obsessive-compulsive disorder (OCD) – Symptoms and …

 

 

اختلال وسواس شدید چه علائمی دارد؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت 5:55
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 42 | لينك ثابت
۵٫۰
۰۱

وسواس فکری ( ocd) از جمله بیماری های روانی رایج میشد که ممکن است خیلی مورد آن از افراد مختلف توصیف شنیده شیم . وسواس فکری شاید به نوعی همه ما انسان ها به لحاظ ریشه ای وجود داشته شد . مثلا زمانی را تصور کنید که از منزل بیرون رفته اید و گاز را خاموش کرده اید اما دایما ذهن خود میخواهید مطمئن شوید که شیر گاز ز نیست شما نشانه های وسواس فکری را دارید . وسواس فکری را طبق نکته گفته شده همه ما انسان ها میشود به صورت نشانه هایی یافت کرد . منتها زمانی پزشکان آن را به عنوان بیماری وسواس فکری میشناسند که زندگی فرد مورد نظر را مختل کرده شد . مثلا برای فرد روابط بین فردی و تعاملات او و یا شغل و کار او را اختلال رو به رو کرده شد . ادامه بیشتر راجع به مان وسواس صحبت میکنیم .

اختلال وسواس فکری

اختلال وسواس فکری مانند سایر بیماری های روانی ید دارای مقدار معینی از علائم بیماری شد بتوان آن را به عنوان اختلال وسواس فکری نام گذاری کرد و شناخت . اختلال وسواس فکری نید خیلی سهل و ساده گرفت و از کنارش گذشت . از طرفی هم نید موضوع را به قی برای خودمان بزرگ کنیم که حل نشدنی به نظرمان برسد . بهترین پیشنهاد میتواند این شد که برای فهمیدن این مطلب که ما به اختلال وسواس فکری مبتلا هستیم یا خیر فقط ید به روانشناس مراجعه کنیم و گرفتن مشاوره اختلال وسواس این مورد اطمینان حاصل کنیم .

برخی اوقات افراد از حساسیت زیاد و فحر به این که بیمار هستند بسیار اذیت میشوند . برای مثال ممکن است همسر فردی حد نرمال بهداشت را رعایت میکند ولی همسرش دائم به این فکر میکند که او بیمار است حالی که بعد از بررسی روند مشاوره خانواده مشخص میشود که به هیچ وجه مشکل همسرش حد بیماری نبوده .

مان وسواس فکری

مان وسواس فکری مانند سایر مشکلات ذهنی و روانی هم مراجعه به روانپزشک میسر میشود و هم میتوان از روان مانی و کمک از مشاوره روانشناسی برای حل این مشکل اقدام کرد . مان وسواس فکری اگر سطوح پایین تر شد و به مرحله نهادینه شدن نرسیده شد خود مانی پیگیری کرد . مثلا میشود افکار مزاحم به این گونه برخورد کرد که آنها را روی یک کاغذ نوشت . وقتی افکار مزاحم خود را روی یک تکه کاغذ مینویسید تخلیه انرژی های منفی این افکار نیز صورت میگیرد و اینکار قدم مهمی مان وسواس فکری خواهد بود .

حرف زدن آینده خودمان صورت وجود این اختلال نیز میتواند به ما کمک شایانی بکند و مان وسواس فکری بسیار مفید واقع شود . این تکنیک به این صورت است که جلوی آیینه قرار میگیریم و زل زدن به چشم های خودمان تمام افکار مزاحم را به همان شکل که هست به زن می‌آوریم . این کار عث میشود که افراد انرژی منفی خود را تخلیه کلمات برون ریزی کنند و به آرامشی که میخواهند برسند .

 

علائم وسواس فکری

علائم وسواس فکری را نمیتوان افکار مزاحمی که شاخصه اصلی این اختلال میشد یافت . همان طور که قبل اشاره شد وسواس فکری تغییرات منفی و آزار دهنده ای را برای افراد به وجود می‌آورد . ادامه به برخی از علائم وسواس فکری اشاره میکنیم .

  • اگر زمانی که رها قبل از خروج از خانه چک کردید که گاز روشن نشد یا برق ها را روشن نگذاشته شید آکا بعد از خروج از خانه دائما افکاری به شکل خوره وار ذهن شما رژه میروند شما نیاز به مشاوره دارید .
  • اگر دائم به این فکر میکنید که افراد مورد شما چگونه قضاوت میکنند مبشود گفت که شما یکی از علائم وسواس فکری را دارید و خیلی زود ید صدد حل این مسئله برآیید .

انواع وسواس فکری

انواع وسواس فکری را که شیوع بیشتری دارند را میتوان به صورت زیر شناسایی کرد .

 

  • فرد گاهی وسواس فکری خود را پر مورد بدن خودش دارد که ممکن است صورت عدم مان به بیماری ها و اختلالات روانی دیگر نیز منجر شود . فرد دائم تصور میکند که چاق شده است و ید لاغر شود یا برعکس که این تفکرات کم کم زندگی عادی فرد را مختل میکند و کیفیت لازم را از حیات او میگیرد .
  • گاهی وسواس فکری فرد متوجه رفر های او گذشته و حال میشد . برای مثال فرد یک جمع یک فردی شوخی میکند . این که آن کسی از دستش ناراحت نشده ، مدت ها دائم به این فکر میکند که کار اشتهی کرده است یا نه . فرد به قی این افکار کلنجار میرود که دیگر نمیتواند زندگی عادی خود را کنترل و مدیریت کند .

ادامه به انواع دیگر وسواس فکری اشاره خواهیم کرد .

وسواس فکری  رابطه اعتقادات

گاهی نیز اعتقادات (beliefs) افراد مورد موضوعات و موارد مختلف تبدیل به وسواس فکری برای آنها میشود. برای مثال فردی را نظر بگیرید که اعتقاد راسخ دارد که آمد انسان ید خیلی سالم شد . این فرد شغل مفیدی دارد و پولی که از کارش به دست می آورد کاملا سالم و سلامت است . این حال فکر او دائم گیر این موضوع میشد که مدا جایی عدک توجه او عث شده که حق کسی ضایع شود . این تفکر یک حدی قابل تحسین نیز هست . اما زمانی که به یک مشغله فکری تبدیل شود که زندگی و شغل فرد را تحت تأثیر قرار دهد و مختل کند میتواند به عنوان وسواس فکری شناخته شود .

گاهی نیز مشاهده می‌شود که افراد مراجعه به مشاوره خانواده  (family counseling) صدد مان وسواس فکری همسرشان هستند و البته که مشاوره روانشناسی (psychology counseling) میتواند بهترین انتخاب برای حل این مورد شد . وسواس فکری مورد احتمال خیانت از معضلات و مشکلات برخی از خانواده ها میشد .

وسواس فکری رابطه اندیشه‌های افراطی

گاهی اوقات فرد مورد یک موضوعی به صورت افراطی نظر یا عقیده خاصی را پیدا میکند . شاید بگویید که این مطلب عادی به شمار میرود . بله این مطلب عادی به شمار میرود ولی زمانی که زندگی فرد را مختل نکند . برای مثال تصور کنید فرد افکار افراطی خود زندگی خود را مختل نکند . مثلا نظر بگیرید فرد افکار خود فکر میکند که له داروی خاصی برای مریض نشدن ، سالم ماندن و حتی ادامه حیات نیاز دارد . صورتی که اصلا اینطور نیست . اما این فکر مزاحم کل اکثر زمان ها ذهن فرد میپبچد و بیشتر و بیشتر او را بیهوده گیر این مطلب میکند .

 

شستشوی مکرر

این مورد از افکار وسواس گونه را شاید راحت تر از سایر وسواس ها بتوانیم ک کنیم . به این دلیل که به وفور افرادی یافت میشوند که گیر این نوع وسواس هستند . همه ما به احتمال زیاد بتوانیم همین لحظه یکی از افراد خانواده یا دوسن و آشنایان را نظر بیاوریم که خیلی زیاد به بهداشت فردی و جمعی اهمیت میدهد و به آن میپردازد . به طوری که از سایر افراد متمایز میشوند و از آنها به عنوان افراد وسواسی یاد میکنند . یکی از نشانه های اصلی این افراد مثلا شستوشوی مداوم دست و صورت میشد. .زمانی که زندگی ابن شخص به مخاطره بیفتد و ابن اختلال به موجب این پدیده شد میتوان فرد را مبتلا به این اختلال دانست .

سوالات متداول

چه چیزی وسواس فکری را تشدید  میکند ؟

معمولا بعد از مشاوره اختلال وسواس روانپزشک داروهای مشخصی را برای افراد تجویز میکند . طبیع کنار گذاشتن مصرف داروها به صورت خودسرانه این بیماری را تشدید میکند .

تفاوت وسواس های فکری کودکان و بزرگسالان چیست ؟

برای بیان تفاوت وسواس کودکان و بزرگسالان میتوان به این اشاره کرد که افکار وسواسی کودکان محدود تر و شاید ساده تر از بزرگسالان شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: NIMH » Obsessive-Compulsive Disorder

 

 

اختلال وسواس فکری چیست؟

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ساعت 4:36
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 29 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۶)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۸)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۱)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۰)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۳)

صفحه قبل 1 صفحه بعد
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
» بازديد امروز : 46
» بازديد ديرور : 7
» بازديد ماه گذشته : 1144
» بازديد سال گذشته : 1144
» كل بازديد : 14769

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 503
» مجموع نظرات : 0
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 3.223.3.101
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
× بستن تبلیغات