مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب

مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
مشاوره روانشناسی استرس و اضطراب
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
تورزبلاگ
۵٫۰
۰۱

ازدواج زود هنگام جوانان

ازدواج زود هنگام جوانان موضوعی قابل بحث و چالش برانگیز زمینه آسیب های اجتماعی می شد که حتی سازمان حقوق بشر نیز جایگاه خاص خود را دارد و مورد آن بحث ها و تصمیم گیری های جدی گرفته شده است . ازدواج زود هنگام جوانان تقریً تمام ملت ها وجود دارد اما بعضی از ملت مانند اتیوپی و برخی دیگر از کشور ها آمار لایی را به خود اختصاص می دهد .

مسئله ای که اینجا وجود دارد این است که منظور از ازدواج زود هنگام جوانان چه سنی می شد ؟ ید گفت که تشکیل زندگی مشترک و پیوند زناشویی به لحاظ کلی اگر پیش از زمانی اتفاق بیفتد که فرد به بلوغ شخصیتی کامل نرسیده است هر سنی هم که شد زود هنگام می شد ازدواج تنها ید زمانی اتفاق بیفتد که فرد به تکامل شخصیتی نسبی و تعادل شخصیتی و ثت روحی روانی رسیده شد .

میانگین سنین ازدواج زود هنگام جوانان

اما به طور میانگین  ازدواج هایی که سنین زیر ۱۸ ، ۱۹ سال اتفاق می‌افتد ازدواج‌ زود هنگام جوانان می شند . معمولاً ازدواج‌های زود هنگام جونان این دختران هستند که دچار ازدواج زود هنگام می شوند که می توان یکی از دلایل آن را این مسئله دانست که اغلب فرهنگ ها و جوامع جنس مذکر است که برای ازدواج پیش قدم می شود و حق انتخاب بیشتر پسران است دختران و همینطور خرده فرهنگ های نابجا و سنت های غیر منطقی ثیر بیشتری بر زندگی فردی و اجتماعی دختران میگذارد .

ازدواج زود هنگام جوانان مانند هر موضوع دیگری که به بنیان خانواده مربوط می شود می تواند آسیب های فردی و اجتماعی خاص خود را به دنل داشته شد . از این روز لازم است توجه به مشاوره ازدواج و همینطور مشاوره خانواده بیش از این ها شد افزایش سطح دانش و فرهنگ خانواده ها بتوان از پیامد ها و آسیب های ازدواج زود هنگام جوانان امان بود و یا حداقل جلسات متعدد مشاوره ازدواج به صورت کارآمد بتوان زوج‌ هایی را که ازدواج زود هنگام مواجه شدند را به آمادگی نسبی لازم برای شروع زندگی مشترک و پذیرش مسئولیت های آن رسانید که نقش مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی مورد ارائه مشاوره قبل از ازدواج اینجا قابل ک است .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج مرد سن لا


 

مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان

مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان را از لحاظ مختلف می‌توان بررسی کرد از این رو یک نگاه کلی مشکلات ازدواج زودهنگام جوانان را می توان دو دسته مشکلات روحی روانی و مشکلات جسمی و جنسی تقسیم بندی کرد . به طور کلی مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان هنگامی که به مسائل روحی روانی بر می گردد معمولاً به این دلیل می شند که فرد از لحاظ روحی و روانی آمادگی مقابله جدیت های زندگی مشترک ، مشکلات و مسئولیت ها را ندارد و همین طور ممکن است به دلیل عدم آمادگی برقراری رابطه زناشویی دچار آسیب های روحی روانی جدی شود .

از جنبه ای دیگر حتی زمانی که ازدواج به خواست و فشار خود فرد اتفاق می افتد چون تحت ثیر هیجانات دوران نوجوانی می شد و شخص این زمان هنوز به ثت شخصیتی نرسیده است مواجه شدن واقعیت زندگی مشترک و فروکش کردن هیجانات روحی روانی ، فرد دچار نوعی دلزدگی و سرخوردگی می شود که ممکن است او را به فردی افسرده و منزوی و یا حتی پرخاشگر و ناهنجار تبدیل کند که هر کدام از این موارد می تواند بنیان زندگی زناشویی را مختل کند و موارد حاد تر مسائلی همچون طلاق و خیانت و دیگر آسیب های اجتماعی پیش بیاید .

مشکلات جسمی و جنسی ازدواج زود هنگام جوانان

اما مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان از نظر جسمی و جنسی به مسائل مربوط به روابط زناشویی بر می‌گردد . معمولاً ازدواج‌ های زود هنگام که سنین خیلی پایین اتفاق می‌افتند فرد به بلوغ جسمی دست پیدا نکرده است که این مورد نیز بیشترین آسیب ها متوجه دختران می شود که حساسیت های جسمی و جنسی خاص خود را دارند و مسئله مهم روری میان است .

مسفانه ازدواج های زود هنگام به دلیل عدم آمادگی جسمی و جنسی  فرد و کنار آن نبود سواد جنسی کافی و بر قرار نشدن رابطه جنسی کیفیت مطلوب ، فرد دچار آسیب های جنسی و جسمی متعددی می شود که سلامت او را تهدید می کند و به دنل آن برخی از موارد توانایی روری و سلامتی جسمی فرد به شدت تهدید می شود . توجه به موارد گفته شده مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان بسیار جدی و حائز اهمیت می شد و نیاز است که همکاری نهاد های مربوطه همچون مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی و خانواده ها بتوان از این مشکلات و پیامد ها جلوگیری کرد .


بیشتر بخوانید:تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


 

مزایای ازدواج زود هنگام جوانان

مزایای ازدواج زود هنگام جوانان نیز از مسائلی می شد که می‌توان بر شمردن و تقویت آنها از پیامد های منفی ازدواج دیر هنگام جوانان جلوگیری کرد . مطرح کردن مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان این مقاله به این معنی نمی‌ شد که این نوع ازدواج به طور صد صد  مخرب و دارای نتیجه منفی می شد بلکه این نیج مخرب متوجه مواردی است که یا ازدواج به صورت فشار و تحمیل از طرف خانواده می شد و یا خانواده به هر دلیلی و به خاطر فشار از طرف خود فرد تن به ازدواج غیر معقول و زود هنگام فرزند خود می دهند .

اما مواردی که ازدواج زود هنگام رضایت طرفین و خانواده آنها و بر اساس منطق و شرایط مهیا و معمول صورت می گیرد می تواند موفقیت آمیز نیز شد و مزایای ازدواج زود هنگام جوانان را شاهد بود . رسیدن به آرامش فکری و روحی ، تکامل و تعالی شخصیتی و روحی روانی فرد زندگی زناشویی و قالب تشکیل خانواده ، پیشگیری از بر قراری روابط نا سالم و آسیب های مربوط به آن ، پاسخگویی به نیاز جنسی بهترین شکل و قالب رابطه زناشویی و همینطور داشتن فرصت بیشتر برای  ارتقای سطح کیفیت زندگی از مزایای ازدواج زود هنگام جوانان می شد .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


فواید ازدواج زود هنگام جوانان

فواید ازدواج زود هنگام جوانان هم میتواند زندگی فردی شخص را تحت ثیر قرار دهد و هم از آسیب های اجتماعی بسیاری جلو گیری کند . ازدواج موفق و تشکیل خانواده فرد را از نظر روحی به آرامش و ثت میرساند و او را از گیری های فکری و دغدغه های مربوط به داشتن یک همراه و همسر دور میکند و دادن شخصیت و اعتر اجتماعی به فرد فرصت شکوفایی فعالیت های اجتماعی را به او میدهد و عث رشد و تعالی فردیت انسان میشود . همچنین داشتن فرصت بیشتر برای پذیرفتن مسئولیت فرزند ، امکان آمادگی بیشتر را برای نقش پ و ما شدن ایجاد میکند ، فواید ازدواج زود هنگام جوانان برای هر دو طرف یعنی هم زن و هم مرد به یک اندازه میشد .


بیشتر بخوانید:ازدواج اختلاف سنی زیاد


 

معایب ازدواج زود هنگام جوانان

معایب ازدواج زود هنگام جوانان همانطور که گفته شد ثیر بر جنبه های روحی ، روانی ، عاطفی ، جسمی و جنسی فرد میتواند به سلامت همه جانبه فرد و همینطور سلامت جامعه آسیب وارد کند . مثالی برای معایب ازدواج زود هنگام جوانان ، بسیاری از موارد که ازدواج زود هنگام تحت ثیر فشار و تحمیل صورت گرفته است . آزار جسمی و جنسی اتفاق افده است که سلامت فرد را تهدید کرده ، مسئله دیگر تولد فرزندان ناخواسته سنین پایین و عدم مسئولیت پذیری طرفین و بحث بد سرپرسی و حتی بی سرپرستی و دیگر مسائل مربوط به کودک و تربیت آن مطرح است که نیاز به چاره اندیشی و کمک از طریق مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج دارد .


بیشتر بخوانید:برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : The Benefits of Getting Married Young | The Art of Manliness

 

آسیب های ازدواج زود هنگام جوانان چیست ؟

 

9099072025

    

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ساعت 8:39
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 49 | لينك ثابت
۵٫۰
۰۱

ازدواج دیر هنگام

ازدواج دیر هنگام به طور کل اصطلاحی است که همگی ما آن آشنایی داریم و مورد آن هم مطالبی را شنیده ایم و هم به صورت عینی محیط زندگی اجتماعی خود شاهد آن بوده ایم ، اما سوالی که مطرح است این است که ازدواج دیر هنگام به طور دقیق از چه سنی به بعد را شامل میشود و یا برای چه دسته از افرادی اطلاق میشود … ؟ پیش از هر چیزی ید بدانیم که ازدواج دیر هنگام به همان اندازه که برای خانم ها قابل تعریف است مورد آقایان نیز صدق میکند و این پندار که ازدواج صرفا برای خانم ها دیر میشود کاملا اشته است .

به طور کل هرگز نمیتوان برای هیچ فردی سال و ماه دقیقی را تعیین کرد که اگر آن سن فرد ازدواج نکند ازدواج دیر هنگام مواجه شده است چرا که فرد از همه نظر احساس بلوغ و آمادگی برای ازدواج نداشته شد نمیتواند این مورد اقدام کند و این بلوغ ممکن است برای هر فردی سن خاصی شکل بگیرد .

چه موقع ازدواج دیر هنگام رخ میدهد ؟

اما میتوان گفت اگر از سنی که فرد به طور نسبی شرایط تشکیل زندگی مشترک و آمادگی آن را دارد زمانی بیش از حد معمول بگذرد ، ازدواج دیر هنگام اتفاق افده است و عموما این موارد که فرد آمادگی نسبی همه جانبه را برای ازدواج دارد ، ازدواج دیر هنگام نتیجه سخت گیری های بی مورد ، حساسیت های نابجا ، توقعات غیر منطقی ، طرز تفکر و دیدگاه اشته و … میشد .

اما طبق تحقیقات و پژوهش های چند ساله آسیب شناسان اجتماعی امور مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج پیامدها و معضلاتی که امتداد ازدواج دیر هنگام دامن گیر فرد و به تبع آن جامعه میشود بسیار خطرناک و حساس میشند و این پیامدها ایجاب میکند که دانش اجتماعی خصوص ازدواج دیر هنگام به سطح قابل قبولی ارتقا پیدا کند .


بیشتر بخوانید:تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام

آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام به دنل چالش ها و مشکلات و معضلاتی است که پی ازدواج دیر هنگام رخ میدهد ، شاید نگاهی سطحی یا مقیاسی کوچک که به محیط اجتماعی و خانوادگی خودمان مربوط میشود چنین به نظر بیاید که ازدواج دیر هنگام نهای منجر به تشویش خاطر فرد میشود و آسیب آنچنانی را به وجود نمی آورد . اما طبق آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام مسائلی که پی ازدواج دیر هنگام اتفاق می افتد هم سلامت همه جانبه فرد و هم سلامت جامعه را به خطر می اندازد .

آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام پس از سال ها پژوهش این زمینه به نیج و آمار هایی دست پیدا کرده است که هرگز نمیتوان به سادگی از کنار آن ها گذشت خصوصا شرایط کنونی که روز به روز سن ازدواج حال افزایش و آمار ازدواج حال کاهش است . پس لازم است نیج آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام به صورت دانش و فرهنگ اجتماعی به جامعه تزریق شود شاهد پیامد های نامطلوب آن نشیم .

 


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


پیامدهای ازدواج دیر هنگام

پیامدهای ازدواج دیر هنگام را میتوان به چند دسته تقسیم کرد ، برخی از پیامدهای ازدواج دیر هنگام متوجه جنبه روحی روانی فرد هستند و برخی دیگر از پیامدهای ازدواج دیر هنگام جنبه جسمی و جنسی پیدا میکنند . به طور کل افراد پس از بلوغ روحی روانی نیاز به فردی که مکمل آن ها شد و پاسخگوی نیاز های عاطفی و روحی روانی ( امنیت ، محبت ، توجه ، حمایت ، همراهی ، همدلی … ) شد را احساس میکنند و این نیاز قالب ازدواج میتواند جواب داده شود چرا که صرفا ازدواج میتواند آرامش حقیقی روحی روانی فرد را به ارمغان بیاورد ، از این رو ازدواج دیر هنگام فرد مواردی مانند اضطراب ، استرس ، تنش روحی ، افسردگی ، سرخوردگی ، پرخاشگری ، گوشه گیری ، عدم اعتماد به نفس و … رو به رو میشود .

بهترین شکل پاسخ دادن به نیاز جنسی

قابل انکار نیست که غریزه و نیاز جنسی یکی از اصلی ترین مسائلی است که دو جنس مخالف را به یکدیگر جذب میکند و عدم پاسخگویی و سرکوب آن مشکلات روحی روانی و جسمی خاصی را پی دارد ، به طور حتم هر فرهنگ و ملتی ازدواج بهترین ، سالم ترین و پذیرا ترین شکل رابطه بین زن و مرد و رابطه زناشویی بهترین شکل پاسخ دادن به نیاز جنسی است .

از این رو ازدواج دیر هنگام و عدم ارضای میل جنسی صورتی که فرد نتواند خود را کنترل کند میتواند او را به راه های غیر اخلاقی و مضر ، برای رفع نیاز خود بکشاند ، که به دنل آن انواع بیماری های روحی روانی و جسمی و جنسی به وجود خواهد آمد ، هرچند که فرد ادعا کند که بر طرف کردن میل جنسی چارچوبی به غیر از ازدواج برای او پیامدی نداشته است اما رضایت روحی روانی که رابطه زناشویی به فرد القا میشود هیچ رابطه دیگری پیش نخواهد آمد و به تیج که از هیجانات جنسی کاسته شود ثیر مخرب دیگر راه های پاسخگویی به این نیاز فرد بروز خواهد کرد .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


 

معضلات اخلاقی ازدواج دیر هنگام

معضلات اخلاقی ازدواج دیر هنگام همانق که میتواند فرد و زندگی شخصی او را تحت ثیر قرار دهد همان اندازه نیز میتواند جنبه اجتماعی پیدا کند و قالب آسیب های اجتماعی نمود پیدا کند ، پیدا است که جامع کنونی ما توجه به فرهنگ و ارزش های موجود ، ازدواج هنوز هم جایگاه خاص خود را دارد و به عنوان یک ارزش محسوب میشود .

بنابراین ازدواج دیر هنگام و دست پیدا نکردن به اعتر اجتماعی و ارزش هایی که ازدواج به فرد میدهد و همچنین عدم پاسخ گویی به نیاز روحی تشکیل خانواده و وجود یک همراه و همینطور سرکوب نیاز جنسی میتواند شخص را به انسانی پرخاشگر و یا افسرده تبدیل کند . حالت حاد تر از معضلات اخلاقی ازدواج دیر هنگام ، فرد دچار هنجار های اخلاقی می شود که دست زدن به رفر های غیر اخلاقی به سلامت خود و جامعه آسیب وارد کند .


بیشتر بخوانید:ازدواج اختلاف سنی زیاد


مزایای ازدواج دیر هنگام

مزایای ازدواج دیر هنگام را میتوان مقابل معایب ازدواج دیر هنگام بر شمرد به عنوان یک مسئله خاکستری به ازدواج دیرهنگام نگاه شود نه یک مسئله سیاه مطلق ، طبیعی است که افزایش سن و گذشت از دوره نوجوانی و هیجانات خاص آن ، فرد به سمت بلوغ شخصیتی تکامل پیدا میکند و از نظر عاطفی و روحی روانی و به طور کل جنبه های مختلف شخصیت ، به ثت میرسد و قطعا تصمیماتی خواهد گرفت که بر اساس معیار های سنجیده تر و اهداف مشخص تر و منطقی تر خواهد بود که مقابل تصمیمات و معیار های دوران نوجوانی نیج بهتری را خواهند داشت و طبیعی است که مهارت زندگی افزایش سن و کسب تجارب مختلف و سطح دانش فرد افزایش پیدا خواهد کرد .

همینطور به طور معمول از جنبه مادی نیز استقلال بیشتری پیدا خواهد کرد ، و تشکیل زندگی برا او راحت تر خواهد بود چرا که استقلال و توان مالی کافی از لازمه های تشکیل زندگی مشترک میشد .موارد ذکر شده چند مثال از مزایای ازدواج دیرهنگام میشند که بسیار حائز اهمیت میشند چرا که فقدان هر کدام میتواند زندگی مشترک را مشکل رو به رو کند از این رو میتوان مطالب فوق را قالب مشاوره قبل از ازدواج کنار زوجین برای والدین ، از طریق مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی ارائه داد ارتقاع دانش این زمینه شاهد کاهش پیامد های ازدواج دیرهنگام جامعه شیم .

 


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج مرد سن لا


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی خدمات متنوعی را زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Marital pathology. A review. – NCBI – NIH

 

آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام

 

9099072025

    

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ساعت 6:29
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 45 | لينك ثابت
۵٫۰
۰۱

بهترین زمان ازدواج

بهترین زمان ازدواج همان طور که پیش از این نیز گفته شد به معیارها و ملاک های مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان سن خاصی را برای آن نظر گرفت . بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد چند معیار کلی را خود تشخیص دهد این معیارها شامل بلوغ جنسی و جسمی ، بلوغ فکری و بلوغ اجتماعی می شد ، که هر کدام از این سه مورد خود موارد بسیاری را شامل می شود .

بهترین زمان ازدواج به طور حتم از فردی به فرد دیگر متفاوت می شد و همینطور مورد پسران و دختران متفاوت است . بهترین زمان ازدواج را از دیدگاه های مختلف می توان مورد بررسی قرار داد و همین طور برای شرایط مختلف نظر گرفت ، مانند بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام ، بهترین زمان ازدواج از نظر روانشناسی و یا مواردی مانند بهترین زمان ازدواج پس از طلاق یا بعد از فوت همسر و موارد این چنینی … . به طور کل بهترین زمان ازدواج زمانی است که شخص علاوه بر بلوغ جنسی به شناخت کافی از فردیت و هویت خود دست پیدا کرده شد به عرتی شخص به خودشناسی نسبی لازم ، برای تشخیص مصلحت خود و ک چیستی زندگی مشترک  پیدا کرده شد .

بهترین زمان ازدواج چه زمانی است ؟

بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد بتواند مصالح خود را تشخیص دهد ، قت تصمیم گیری را داشته شد ، به ثت روحی و عاطفی دست پیدا کرده شد ، بتواند اهدافی حقیقی و شفافی را برای زندگی خود نظر بگیرد و به چنان رشد شخصیتی دست پیدا کرده شد که بتواند مسئولیت هایی که همراه زندگی مشترک به وجود می آیند را بپذیرد . علاوه بر آن بتواند کنار زندگی مشترک روابط و فعالیت‌ های اجتماعی خود را کنترل کند و مسیر تکامل و تعالی قدم بردارد .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج مرد سن لا


بهترین زمان ازدواج برای پسران

بهترین زمان ازدواج برای پسران چه سنی می شد ؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از پسران و خانواده‌ ها را گیر خود کرده است . اگر بخواهیم بهترین زمان ازدواج برای پسران را تعیین کنیم به طور حتم شرایط کنونی عوامل مختلفی بر این زمان ثیر می گذارد . امروز شاهد تغییر و تحول بزرگی سبک زندگی ، توقعات و تصورات از یک زندگی ایده آل و گسترش معیارهای مختلف برای انتخاب همسر هستیم ، از این رو بهترین سن ازدواج برای پسران را می‌توان زمانی نظر گرفت که فرد مواردی مانند بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، استقلال و توان مالی را داشته شد که بلوغ شخصیتی خود موارد متعددی را بر می گیرد مانند مسئولیت‌ پذیری ، متعهد بودن ، اقتدار و ثت عاطفی و … .

از آنجایی که  پسران به لحاظ شخصیتی دیرتر به بلوغ می رسند همینطور پذیرش مسئولیت های زندگی مشترک و کل مسئولیت‌ پذیری برای آنان سخت تر است بهتر است زمانی که فرد خود تمایل به تشکیل زندگی مشترک ندارد تحت فشار قرار نگیرد . به طور کل از نظر روانشناسی بهترین سن ازدواج برای پسران رنج سنی ۲۷ ۲۹ می شد .

 


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام

بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام به صورت حداقل سن و شرایط لازم برای ازدواج پسر و دختر بیان شده است . به طور کل اسلام سن دقیقی را برای ازدواج مناسب ، نظر نمی‌گیرد و جوانان را برای امر ازدواج به سن خاصی محدود نمی کند اما آیات و روایات بسیاری به امر پسندیده ازدواج و وجوه مختلف آن مستقیما اشاره کرده است و شرایط مناسب را برای بهترین زمان ازدواج بیان می‌کند .

برای مثال مورد بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام می‌توان به آیه‌ شش از سوره مرکه نساء اشاره کرد که خداوند این آیه چنین می فرمایند ” یتیمان را آزمایش کنید هنگامی که لغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به ک مسائل زندگانی خود آگاهی یافتید اموال شان را به آنان بدهید ” استناد به این آیه میتوان گفت بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام زمانی است که علاوه بر بلوغ جنسی ، قت تشخیص مصلحت خود را داشته شد و ک کافی را از زندگی مشترک و مسائل مربوط به آن داشته شد همچنین این آیه توجه به کلمه تمایل میتوان گفت که طبق کلام خداوند حتی صورت آمادگی جسمی و روحی کافی ازدواج ید خواست و رضایت فرد صورت بگیرد و هیچ اجر و تحمیلی آن دخیل نشد .

همینطور حداقل سنی که قرآن برای ازدواج دختران و پسران بیان شده است برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال می شد چرا که پسر و دختر پس از این سن به بلوغ جسمی میرسند اما همانطور که گفته شد این سنین ، سنین حداقل می شند یعنی پس از رسیدن پسر و دختر به سن ذکر شده ، وجود دیگر شرایط لازم محدودیت و مانعی برای ازدواج وجود ندارد .


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق

بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق نیز به هیچ عنوان قابل تعیین و تعمیم به تمامی افرادی که طلاق را تجربه کرده اند نمی شد . قطعا و طبیع هر جدایی و طلاقی پیامد های خاص خود را دارد و ثیرات روحی روانی خود را بر فرد میگذارد و بسته به شرایط طلاق و اینکه پروسه آن چق و چگونه طول کشیده است شدت آسیب روحی روانی که بر جای میگذارد متفاوت است .

بیشتر موارد که جریان طلاق نزاع ها و گیری های متعدد همراه است ثیرات مخرب آن بر فرد نیازمند طی دوران روان مانی میشد ، از این رو بهترین زمان برای ازدواج بعد از طلاق زمانی است که فرد کاملا از نظر روحی روانی احیا شده شد و خود کنار آمده شد و توانایی تشکیل زندگی مشترک جدید را خود احساس کند . یعنی دوره توان اعتماد کردن ، علاقه مند شدن ، مسئولیت پذیرفتن و … را خود ببیند .

نکته مهم این است که هرگز نید برای فرار از شرایط روحی دوران پس از طلاق یا لجاجت و حس انتقام جویی به ازدواج مجدد فکر کرد ، مشاوره خانواده بهترین راهنما این شرایط می شد از این رو میتوان از طریق مشاوره خانواده و روانشناسی و یافت مشاوره قبل از ازدواج آمادگی خود را برای تشکیل مجدد زندگی مشترک سنجید چرا که مسئله ازدواج مجدد پس از طلاق بسیار حساس میشد و هرگز نید آن را ازدواج اول مقایسه کرد .

 


بیشتر بخوانید:ازدواج اختلاف سنی زیاد


بهترین زمان ازدواج برای دختران

بهترین زمان ازدواج برای دختران نیز بع معیارهای خاصی میشد که بر اساس اصول روانشناسی تعیین شده اند . حداقل سنی که از نظر روانشناسی برای ازدواج دختران نظر گرفته شده است ۱۸ سالگی میشد و ازدواج های زیر ۱۸ سال برای دختران ازدواج زود هنگام می شد . اما طبق تحقیقات به  عمل آمده رنج سنی مناسب برای ازدواج دختران ۲۳ ۲۷ سالگی میشد و این میان ۲۵ سالگی سن طلایی برای ما شدن نامیده میشود .

اما جدای از تعیین عدد خاصی برای سن ازدواج دختران میتوان گفت که بهترین زمان ازدواج دختران زمانی میشد که فرد کسب بلوغ همه جانبه ( بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، بلوغ فکری ، بلوغ اجتماعی … ) توانایی تشکیل زندگی مشترک و آمادگی آن را خود ببیند و دیدی واقع گرایانه به زندگی مشترک نگاه کند چرا که بنا به ظرافت های روحی و لطفات احساسی نگاه  دختران به زندگی مشترک نگاهی فانتزی و سرشار از تصورات و خیال پردازی های رمانتیک است و اگر به رشد عقلی لازم نرسیده شند رو به رو شدن جدیت های زندگی مشترک دچار سرخوردگی و یاس میشوند از این رو میتوان مشاوره ازدواج آمادگی نسبی لازم فرد را برای تشکیل زندگی مشترک سنجید .


بیشتر بخوانید:خصوصیات یک زن ایده آل برای ازدواج


 

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Best Age to Get Married: What Math Tells Us | Time

 

بهترین زمان ازدواج چه سنی است ؟

 

9099072025

    

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ساعت 4:17
توسط مشاور اضطراب | تعداد بازديد : 46 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۶)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۸)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۹)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۱)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۲)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۷)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۰)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۴)
» اهمیت توجه به همسر/ چگونه به همسرم توجه کنم؟ ۹ راهکار سازنده که باید بدانید (دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۳)

صفحه قبل 1 صفحه بعد
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
» بازديد امروز : 28
» بازديد ديرور : 6
» بازديد ماه گذشته : 1188
» بازديد سال گذشته : 1188
» كل بازديد : 14813

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 503
» مجموع نظرات : 0
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 3.209.82.74
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
× بستن تبلیغات